Kardiyovasküler akışlarda yapay viskozite kararlılaştırmasının etkisi
The effect of artificial viscosity stabilization on cardiovascular flows
  1. Tez No: 888426
  2. Yazar: HİLAL KARADAVUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN BAYRAM ÇIBIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, kardiyovasküler sistemdeki akışı modellemek için kullanılan Navier-Stokes denklemlerinin (NSD) Sonlu Elemanlar Yöntemi (SEY) ile sayısal çözümleri incelenmiştir. NSD'nin yarı ayrık ve tam ayrık çözüm şeması ve bu şemanın kararlılık ve hata analizleri sunulmuştur. Ayrıca oluşturulan tam ayrık şemaya, gerçek akış yapısını daha iyi modellemek ve fiziksel olmayan salınımları gidermek için yapay viskozite kararlılaştırması eklenmiştir. Kullanılan şema için algoritmaların etkinliğini gösteren sayısal testler sunulmuştur. Ateroskleroz ve anevrizma gibi kardiyovasküler hastalık durumunda akış yapısını inceleyen benzetimler ayrıca detaylı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, numerical solutions of Navier-Stokes equations (NSE) used to model the flow in the cardiovascular system are investigated by the Finite Element Method (FEM). Semi-discrete and fully discrete solutions of NSE scheme and its stability and error analysis are presented. Furthermore, artificial viscosity stabilization is added to the fully discrete scheme in order to capture fluid structure better and damp non-physical oscillations. Numerical tests demonstrating the effectiveness of the algorithms are presented. Simulations concerning the the flow structure in case of cardiovascular diseases such as atherosclerosis and aneurysms are also given in detail.