Gama yaşlandırmanın dental kompozitlerin renk kararlılığı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the influence of Gamma aging on colour stability of dental composites
- Tez No: 888435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERTAN KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Diş hekimliğinde dental kompozitler (kompozit rezinler), dişlerin şekil, form bozuklukları ve diş eksikliklerinin tedavisi gibi durumlarda kullanılan malzemelerdir. Kullanılacak kompozit malzemenin rengi esnetik açıdan her hastanın doğal diş rengi ile en uyumlu görünüme sahip olmalıdır ve bu yüzden diş hekimliğinde en uygun renk skalasındaki malzeme tercih edilmektedir. Çevresel faktörler ve değişik nedenler ile zamanla kullanılan kompozit malzemelerde meydana gelebilecek renk değişimleri çeşitli hızlandırılmış yaşlandırma teknikleriyle çalışılmaktadır. Ancak, estetik kaygıyı ön plana çıkaran bu tür çalışmalar incelendiğinde, kaçınılmaz biçimde maruz kaldığımız doğal radyasyonun dental malzemelerin renk değişimi üzerine etkisi hakkında, literatürde bir çalışmaya rastlanamamıştır. Bu çalışmanın temel amacı, diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan kompozit rezinlerin doğal gama radyasyonuna maruz kaldığında, renk stabilitelerinin nasıl etkilendiğinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, restorasyonlarda kullanılan üç farklı üreticiye ait A2 ve A3 renk tonlarındaki dental kompozitler incelenmek üzere seçilmiştir (Spectra ST HV (Dentsply Sirona, Almanya), Clearfil Majesty Esthetic (Kuraray, Japonya) ve FiltekTM Z250 (3M ESPE, ABD)). Seçilen dental kompozit örneklerinden 2 milimetre yüksekliğe ve 10 milimetre çapa sahip olan disk formunda 120 adet ölçüm numunesi hazırlanmıştır. Böylelikle, 6 farklı materyal için iki farklı hızlandırılmış yapay yaşlandırma işlemi (TS, termal siklus ve G, gama yaşlandırma işlemleri) uygulanacak 12 ölçüm grubu oluşturulmuştur (N=10). Yaşlandırma işlemleri öncesi ve sonrası gerçekleştirilen renk ölçümleri için VITA Easyshade V (VITA Zahnfabrik, Almanya) dijital spektrofotometresi kullanılmıştır. Spektrofotometre ile yapılan her ölçüm çevresel koşulları elimine eden, yapay gün ortası ışık kaynağı (D65: daylight 6500 °K) sağlayan renk ölçüm kabini içerisinde, beyaz zemin üzerinde gerçekleştirilmiştir. Her numune için ölçümler merkeze yakın 5 noktadan tekrarlanıp aritmetik ortalamaları alınmış ve renk değerleri, CIE (Comission International De L'eclairage: Uluslararası Aydınlatma Komisyonu) renk sisteminde L*, a* ve b* renk koordinat verileri olarak kayıt edilmiştir. TS yaşlandırma işleminde, 1 yıllık yapay yaşlandırma için numuneler, dentester cihazında 1000 döngülük termal siklus uygulamasına tabi tutulmuştur. Termal siklus cihazının sıcak ve soğuk su hazneleri, ağız içi sıcaklık değişimlerini taklit etmek amacıyla, sırasıyla 5 ve 55 °C sıcaklıklara ayarlanmış ve numunelerin bu hazneler içinde bekleme süreleri 5'er saniye olarak belirlenmiştir. G yaşlandırma işleminde ise 1 yıllık yapay yaşlandırma işlemi için numuneler, 1 mSv doza karşılık gelecek gama radyasyonuna maruz bırakılmıştır. Kompozit numunelere 1, 2 ve 5 yıllık hızlandırılmış yapay yaşlandırma işlemleri Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü 137Cs Kalibrasyon Laboratuvarı'nda uygulanmış ve her işlem sonrası spektrofotometre ile renk ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Dental kompozitlerin renk stabilitesinin zamana ve yaşalandırma işleminin türüne bağlı değişimi, renk farkı (〖∆E〗_ab^*) değerleri hesaplanarak incelenmiştir. Yaşlandırma işlemlerine geçilmeden önce 12 gruba ait numuneler için L0*, a0* ve b0* renk koordinat değerleri ölçülerek kontrol grubu (KG) verileri olarak kayıt altına alınmıştır. 1, 2 ve 5 yıllık yaşlandırma işlemleri sonrasında renk ölçümlerinden elde edilen L*, a* ve b*renk koordinatlarına ait veriler, KG verileri ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Tüm veri grupları bağımlı verilerden oluştuğundan normal dağılıma sahip olan veri grupları Bağımlı Gruplar t-Testi'ne ve normal dağılıma sahip olmayan gruplar ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi'ne tabi tutularak SPSS 29,0 programıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In dentistry, dental composites (composite resins) are materials used in restorations such as the treatment of tooth deformities and tooth deficiencies. The colour of the composite material to be used should have the most matching appearance with the natural tooth colour of each patient. Therefore the material with the most appropriate shade is preferred in dentistry. Colour changes that may occur in composite materials used over time due to environmental factors and various reasons are studied with some certain accelerated aging techniques. Upon reviewing studies addressing aesthetic concerns, no literature was found regarding the influence of natural radiation, which we are inevitably exposed to, on the colour change of dental materials. The main purpose of this study is to explore how natural gamma radiation affects the colour stability of composite resins commonly used in dentistry. For this purpose, dental composites in shades A2 and A3 from three different manufacturers were selected for examination (Spectra ST HV (Dentsply Sirona, Germany), Clearfil Majesty Esthetic (Kuraray, Japan) and FiltekTM Z250 (3M ESPE, USA)). 120 measurement specimens, in the form of 2mm high and 10mm diameter disks, were prepared from the selected dental composite samples. Thus, 12 measurement groups (N=10) were produced from 6 different materials, which are subject to two different accelerated artificial aging processes (TS, thermal cycle and G, gamma aging processes). VITA Easyshade V (VITA Zahnfabrik, Germany) digital spectrophotometer was used for colour measurements before and after the aging process. Each measurement performed with the spectrophotometer was carried out on a white background in a colour measurement cabinet that eliminated environmental conditions and provided an artificial midday light source (D65: daylight 6500 °K). For each specimen, measurements were taken from 5 points close to the center, the arithmetic means of 5 measurements were recorded as L*, a* and b* colour coordinate data in the CIE (Commission International De L'eclairage) colour system. In the TS aging process, for 1 year of artificial aging, the specimens were subjected to a 1000-cycle thermal cycle in the Dentester device (the hot and cold water chambers of the device were adjusted to temperatures of 5 and 55 °C, respectively, to imitate intra-oral temperature changes). In the G aging process, the specimens were exposed to a 1 mSv dose of gamma radiation corresponding to 1-year aging. Accelerated gamma aging processes of 1, 2 and 5 years were applied to composite samples at Ankara University Nuclear Sciences Institute, 137Cs Calibration Laboratory and colour measurements were performed with a digital spectrophotometer after each process. The change in colour stability of dental composites depending on time and type of aging process was investigated by calculating colour difference (〖∆E〗_ab^*) values. Before starting the aging process, L0*, a0* and b0* colour coordinate values for the samples belonging to 12 groups were measured and recorded as control group (CG) data. After 1, 2 and 5 years of aging, the data of L*, a* and b* colour coordinates obtained from colour measurements and CG data were compared statistically. Since all data groups were dependent, data groups with normal distribution were subjected to the Dependent Groups t-Test, and groups without normal distribution were subjected to the Wilcoxon Signed Ranks Test and analysed with the SPSS 29.0 program.