Mizaç ve karakter özellikleri ile ontolojik iyi oluş ve psikopatoloji göstergeleri ilişkisi
The relationship of temperament, character and ontological well being with certain psychopathology markers
- Tez No: 888445
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kişilik özellikleri ile depresyon ve anksiyete başta olmak üzere psikopatoloji göstergeleri arasındaki ilişki literatürde sıklıkla işlenen bir konudur. Buna karşın bu ilişkinin doğasını ve işleyiş mekanizmasını anlamamıza yardımcı olacak olan aracı değişkenlerin etkisi sınırlı sayıda çalışmada konu edilmiştir. Bu çalışmada, 329 yetişkin katılımcıya Demografik Bilgi Formu'nun yanı sıra Mizaç ve Karakter Envanteri, Ontolojik İyi Oluş Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS-21) çevrimiçi ortamda uygulanmış ve elde edilen veriler yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Kendini Yönetme, Zarardan Kaçınma, Sebat Etme ve İşbirliği kişilik boyutlarının oluşturduğu Kontrol örtük değişkeni ile psikopatoloji göstergeleri ilişkisinde, Ontolojik İyi Oluş'un aracılık rolünü ortaya koymuştur. Araştırmada kullanılan ölçme modeli ve bulgular literatüre uyumu ve katkısı bağlamında tartışılmış, klinik doğurguları ve gelecek çalışmalara ilişkin öneriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between personality traits and certain psychopathology related constructs (depression and anxiety, namely) have been widely studied in field. The nature and mechanisms within which these relations occur though, remain relatively overlooked. This study aims to examine the possible mediatory role of Ontological Well Being, between temperament and character traits and psychopathology markers. The sample consists of 329 adults, to whom a Demographic Form, Temperament and Character Inventory (TCI), Ontological Well Being Scale (OWBS), Beck Depression Inventory (BDI) and The Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS – 21) have been presented online and the data has been analyzed using structural equation modeling. The findings suggest the mediatory role of Ontological Well Being between the latent variable of Control (consisting of the personality traits of Self Directedness, Harm Avoidance, Cooperation and Persistence) and psychopathology markers of depression and anxiety. The measurement model employed in the study and the findings suggested by the structural model have been discussed in the light of previous research and clinical implications and directions for future research have been presented.