Examining EFL instructors' technological pedagogical content knowledge levels and perceptions at the tertiary level in Türkiye
Türkiye'de yükseköğretim düzeyinde ingilizce öğretim görevlilerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeylerinin ve algılarının incelenmesi
- Tez No: 888459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günlük hayatımızdaki neredeyse her şeyin hızlı gelişmeler sayesinde farklı boyutlara evrilme eğiliminde olduğu bir çağda yaşarken, teknolojinin de bir istisna olmadığını varsaymak muhtemelen güvenli olacaktır. Bu nedenle, İngilizce öğretim görevlilerinin sadece bu bilgi türlerinde yetkin olmaları değil, aynı zamanda teknolojik, pedagojik ve alan bilgisini öğretim uygulamalarına entegre edebilmeleri beklenmektedir. Eğitimde teknoloji entegrasyonu, üniversite düzeyinde Yabancı Dil Olarak İngilizce (YDOİ) öğretiminde de önemli bir ivme kazanmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde çalışmakta olan İngilizce öğretim görevlilerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) düzeylerine yönelik algılarını incelemektedir. Sıralı karma yöntem araştırma tasarımını kullanan çalışma, ilk olarak 47 öğretim görevlisinden YDOİ-TPAB anketi aracılığıyla nicel veriler toplamış, ardından 16 katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla nitel veriler elde etmiştir. Nicel analiz, öğretim görevlilerinin yüksek düzeyde Alan Bilgisi (AB) ve Pedagojik Alan Bilgisi (PAB) algısına sahip olduğunu, ancak nispeten daha düşük düzeyde Teknolojik Pedagojik Bilgisi (TPB) algısına sahip olduğunu ortaya koymuştur. TPAB düzeylerinde, öğretim deneyimine bağlı olarak önemli farklılıklar bulunmuş, daha yeni öğretim görevlilerinin daha yüksek teknolojik yeterlilik sergilediği görülmüştür. Nitel bulgular, YDOİ öğretiminde teknoloji entegrasyonunu iyileştirmek için sürekli mesleki gelişim ve hedefli eğitime duyulan güçlü ihtiyacı göstererek daha derinlemesine bilgiler sunmuştur. Katılımcılar, teknolojik araçları pedagojik stratejiler ve alan sunumu ile dengelemekte zorlandıklarını ifade etmişlerdir. Ayrıca, kurumsal desteğin ve kaynaklara erişimin önemini vurgulamışlardır. Bu araştırma, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde çalışmakta olan İngilizce öğretim görevlilerinin karşılaştıkları özel ihtiyaçlar ve zorluklar hakkında kapsamlı bir anlayış sağlayarak TPAB ile ilgili alanyazına katkıda bulunmaktadır. Çalışma, teknolojik bilgi açığını kapatmak ve genel öğretim etkinliğini artırmak için özelleştirilmiş mesleki gelişim programlarına duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Bulguların ve çıkarımların tartışılmasına dayanarak çalışma, gelecekteki araştırma çalışmaları için çeşitli ve sağlam örnekleme tekniklerinin kullanılması, daha büyük bir örneklem büyüklüğünün hedeflenmesi, eksik veri sorunlarının ele alınması, birden fazla görüşmecinin kullanılması ve görüşme tekniklerinde kapsamlı eğitim ve standartlaşmanın sağlanması gibi öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Living in an era where almost everything in our daily lives tends to evolve into different dimensions thanks to rapid advancements, it would probably be safe to assume that technology is no exception. EFL Instructors are therefore expected not only to be competent in these forms of knowledge but also to be able to integrate technological, pedagogical, and content knowledge into their teaching practices. Technology integration in education is also gaining considerable momentum in English as a Foreign Language (EFL) teaching at the university level. This study investigates the perceptions of in-service EFL instructors towards Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) levels at a state university in Türkiye. Utilising a sequential mixed methods research design, the study first gathered quantitative data through the EFL-TPACK questionnaire from 47 instructors, followed by qualitative data through semi-structured interviews with 16 participants. Quantitative analysis revealed that instructors have perceptions of high levels of Content Knowledge (CK) and Pedagogical Content Knowledge (PCK) but comparatively lower levels of Technological Pedagogical Knowledge (TPK). Significant differences in TPACK levels were found based upon teaching experience, with newer instructors displaying higher technological competence. Qualitative findings offered deeper insights, indicating a strong need for continuous professional development and targeted training to improve technology integration in EFL teaching. Participants expressed challenges in balancing technological tools with pedagogical strategies and content delivery. They also emphasised the importance of institutional support and access to resources. This research contributes to the growing body of literature on TPACK by providing a thorough understanding of the specific needs and challenges encountered by in-service EFL instructors at a state university in Türkiye. The study underlines the need for customised professional development programs to bridge the gap in technological knowledge and improve overall instructional effectiveness in EFL contexts. Based upon the discussion of findings and implications, it offers recommendations such as employing diverse and robust sampling techniques, aiming for a larger sample size, addressing missing data issues, using multiple interviewers, and ensuring thorough training and standardisation in interviewing techniques for future research studies.