Açık alan rekreasyonuna katılan bireylerin serbest zamanda algıladıkları özgürlük ve stresle başa çıkma tutumlarının incelenmesi
Analysis of perceived freedom and stress coping attitudes of individuals participating in outdoor recreation
- Tez No: 888465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ ÖDEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmanın Amacı: Açık alan rekreasyonuna katılan bireylerin serbest zamanda algıladıkları özgürlük ile stresle başa çıkma tutumlarının çeşitli demografik bilgilere göre karşılaştırılması ve birbirleri ile arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışma grubu Alanya ilçesinde açık alan rekreasyonu katılan 191 (Ort. yaş =28,01 ± 10,75) erkek ve 132 (Ort. yaş =23,43 ± 7,34) kadın olmak üzere toplam 323 (Ort. yaş =26,14 ± 9,75) gönüllü bireyden oluşmaktadır. Katılımcılar demografik bilgiler içeren kişisel bilgi formu, Serbest Zamanda Algılanan Özgürlük Ölçeği (SZAÖÖ) ve Stresle Başa Çıkma Tutumları Envanteri (SBTE)'ni cevaplamışlardır. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, çarpıklık ve basıklık değerleri, Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı, Anova, Tukey HSD, bağımsız gruplarda t testi ve Pearson korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of the Study: The aim of the study is to compare the perceived freedom and stress coping attitudes of outdoor recreation participants according to different demographic information and to examine the relationship between them. Material and Method: The study group consisted of a total of 323 (mean age = 26.14 ± 9.75) volunteers, 191 (mean age = 28.01 ± 10.75) males and 132 (mean age = 23.43 ± 7.34) females, who participated in outdoor recreation in Alanya province. Participants completed a personal questionnaire that included demographic information, the Perceived Freedom in Leisure Scale (PFLS) and the Stress Coping Attitudes Inventory (SCAI). Descriptive statistics, skewness and kurtosis values, Cronbach alpha reliability coefficient, Anova, Tukey HSD, independent samples t test and Pearson correlation tests were used to analyse the data. Findings: According to the results of the analysis, significant differences were observed in the total mean score of the PFLS in terms of 'wealth level', 'years of participation in outdoor recreation activities', 'weekly leisure time duration' and 'difficulty in using leisure time'; and in the total mean score of the SCAI in terms of 'gender', 'marital status' and 'educational status'. Significant differences were observed in the mean scores of the sub-dimensions of SCAI in relation to different variables. It was also found that there was a significant and positive correlation between the mean scores of the PFLS and the SCAI. Conclusions: It was found that different demographic variables may cause differences in individuals' perceived leisure freedom and coping attitudes towards stress. In addition, perceived leisure freedom was found to have positive effects on stress coping attitudes.