Sınıf öğretmenlerinin değer eğitimine yönelik niteliklerinin ders araştırması modeliyle geliştirilmesi
Improving primary education teacher's qualifications regarding values education through lesson study model
- Tez No: 888467
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 455
Özet
Bu araştırmada, Sosyal Bilgiler dersi kapsamında sınıf öğretmenlerinin değer eğitimi yaklaşımlarına dönük mevcut durumlarının ortaya konularak eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik öğretmenlere Ders Araştırması Modeli (DAM) kapsamında gerçekleşen eylem planlarının sunulması, öğretmenlerle iş birlikli ders planları hazırlanması, uygulanması, değerlendirilmesi ve bu yolla öğretmenlerin mesleki niteliklerinin gelişimine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında; görüşme, gözlem, araştırmacı ve katılımcı günlükleri ile geçerlik komitesi verilerinden yararlanılmıştır. Verilerin analiz edilmesi, sistematik analitik analiz süreci adımları kapsamında; içerik ve betimsel analiz yaklaşımları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda; Sosyal Bilgiler dersinde değer eğitimi sürecinde öğretmen görüşleriyle sınıf uygulamaları arasında uyumsuzluk olduğu, süreci işlevsizleştiren faktörlerle karşılaşıldığı, öğretmenlerin istek ve beklentilerde bulundukları görülmüştür. Bu sorun ve ihtiyaçlardan yola çıkarak eğitici sunumlar hazırlanmış ve ders araştırması uygulamaları yapılmıştır. Uygulama sonucunda öğretmenlerde; telkin haricinde farklı yaklaşımları kullanmanın önemini görme, oluşan aksaklıkları görerek iyileştirme, değer eğitimi yöntem ve yaklaşımlarına ilişkin öz yeterlik, farklı keşiflerle iş doyumu hissetme, ders planlamasına ilişkin farkındalık ve yetkinlik, eleştirel bakış açısı, iletişim ve iş birliği kazanma açısından iyileşmeler olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the educational needs of classroom teachers within the scope of Social Studies course by revealing their current situation regarding value education approaches and to meet these needs; it is aimed to present action plans within the scope of the Lesson Study Model (LSM) to teachers, to prepare, implement and evaluate lesson plans in collaboration with teachers, and in this way to contribute to the development of teachers' profesyonel qualifications. Action research design, one of the qualitative research methods, was used in the research. In collecting data, interviews, observations, researcher and participant diaries, and validity data were used. Data analysis was carried out using content and descriptive analysis approaches within the scope of systematic analytical analysis process steps. As a result of the research, it has been observed that in the process of value education in the Social Studies course, there is incompatibility between teachers' opinions and classroom practices, factors that make the process dysfunctional are encountered, and teachers have requests and expectations. Based on these problems and needs, educational presentations were prepared and course research applications were carried out. As a result of the application, teachers; it has been understood that there are improvements in terms of seeing the importance of using different approaches other than suggestion, improving by seeing the problems that occur, self-efficacy regarding value education methods and approaches, feeling job satisfaction with different discoveries, awareness and competence regarding lesson planning, critical perspective, communication and cooperation.