Spontan fetus kaybı olan hastalarda antikardiyolipin antikorları ile lupus antikoagulanının tayini ve bu antikorların klinik öneminin belirlenmesi
Detection of anticardiyolipin antibodies (ACLAs) and lupus anticoagulant (LA) and assessment of clinical importance of these antibodies in patients with spontaneous fetal loss
  1. Tez No: 88847
  2. Yazar: ŞUCA SADİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET SPONTAN FETUS KAYBI OLAN HASTALARDA ANTİKARDİYOLİPİN ANTİKORLARI ( AÇLA ) İLE LUPUS ANTİKOAGULAN ( LA ) TAYİNİ VE BU ANTİKORLARIN KLİNİK ÖNEMİNİN BELİRLENMESİ Antifosfolipid sendromu ( APLS ) spontan fetus kayıp nedenleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Biz bu çalışmada birden fazla düşük yapmış kadınlarda antikardiyolipin antikorları ( AÇLA ) IgG ve AÇLA IgM ile lupus antikoagulanı ( LA ) pozitifliğini değerlendirmeği amaçladık. Çalışmaya birden fazla düşük nedeni ile Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Anabilim Dalı' na başvuran 62 kişilik hasta grubu ile kontrol grubu olarak daha önce hiç düşük yapmamış fertil dönemde sağlıklı 21 kadm alındı. Hasta grubunun yaş ortalaması 28.9 ± 4.6 ( 19 - 38 ) kontrol grubunun yaş ortalaması 23.1 ± 4.8 ( 17 - 38 ) idi. Hasta ve kontrol grubu arasında yaş bakımından istatiksel fark bulunamadı. ( p > 0. 5 ) Çalışmada Enzyme- Linked Immunosorbent Assay ( ELISA ) yöntemi ile AÇLA IgG ve AÇLA IgM dilute Russell' s Viper Venom Time ( dRVVT ) yöntemi ile LA arandı. AÇLA IgG ve AÇLA IgM için sırasıyla 12 GPL Ü ( IgG fosfolipid antikoru ünitesi ) ve 12 MPL Ü ( IgM fosfolipid antikoru ünitesi ) üzeri pozitif kabul edildi. Çalışma kapsamına alınan 62 hastadan 37' sinde ( % 60 ) AÇLA IgG ve AÇLA IgM değerleri 12 Ü altında yani negatif bulundu. 25 hastada ( % 40 ) AÇLA IgG 12 GPL Ü üzerinde bulundu. AÇLA IgM ise 12 hastada ( % 19 ) 12 MPL Ü üzerinde müspet olarak bulundu. Her iki AÇLA ( IgG ve Ig M ) birlikte pozitif olduğu hasta sayısı 5 olup oram % 8 olarak bulundu. LA ise tüm hastalarda negatif idi. Kontrol grubunda bu antikorların tamamı negatif idi.32 Sonuç olarak spontan fetus kaybı olan hastalarda antifosfolipid antikorları ( APLA ) açısından AÇLA pozitifliğini LA' na göre daha duyarlı olduğunu tespit ettik. APLS' nun tedavi edilebilir olmasından dolayı birden fazla düşük yapmış hastalarda AÇLA' run rutin olarak bakılması gerektiği kanaatine vardık. T.6. yükseköğretim korulu DOKÜMANTASYON IEBKHİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY Detection of anticardiyolipin antibodies ( ACLAs ) and lupus anticoagulant ( LA ) and assessment of clinical importance of these antibodies in patients with spontaneous fetal loss. Antiphospholipid syndrome, have an important place between reasons of spontaneous fetal loss. In the present study we purposed to estimate anticardiolipin antibodies IgG, IgM and LA in women who has more than one abortion. Our study was made on total of 62 patients who have more than one spontaneous fetal losses and 21 healthy fertile women as a control group that applied to Department of Gynecology and Obstetrics, School of Medicine, University of Atatürk. The mean age of the study group patients was 28.9 ± 4.6 year ( range 19 - 38 year ) and the mean age of the control group patients was 23.1 ± 4.8 year ( range 17 - 38 year ). There was no statistically groups ( p > 0. 5 ). în the study ACLA IgG and ACLA IgM were detected by the enzyme-linked immunosorbent assay ( ELISA ) method and LA were detected with dilute Russll's Viper Venom Time ( dRWT ) method. Above the 12 U for ACLA IgG ( > 12 GPL units ) and for ACLA IgM ( >12 MPL units ) estimated as postive ( GPL and MPL refr to IgG and IgM phospholipid antibodies ). ACLA IgG and ACLA IgM lewels were below 12U as found negative, 37 of the 62 patients ( 60 % ) in the patients group. în the 25 patients ( 40 % ) ACLA IgG were found more than 12 U and 12 patients ( 19 % ) ACLA IgM were found as positive above the 12 U. Both ACLA IgG and ACLA IgM were positive 5 patients ( 8 % ). LA were negative in all patients. İn the control group all of these antibodies were negative.34 As a result we found that, in the patients with reccurrent spontaneus fetal losses, ACLA positivities are more sensitive than LA for APLA. Because of the APLS is a treatable disease,in patients with more than one fetal abortion it is concluded that rutinely determination of the ACLA is favourable.