Perkutan transluminal koroner anjiyoplastinin plazma adrenomedullin düzeylerine etkisi
- Tez No: 88848
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞENOCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
38 ÖZET Çalışmamızda, rutin koroner anjiografi ve PTCA yapılan hastalarda işlemden sonraki plazma ADM seviyelerinin artıp artmadığını göstermeyi amaçladık. Çalışmaya koroner anjiografi endikasyonu konulan toplam 89 hasta alınmıştır. Koroner anjiografi sonucuna göre hastalar, normal, KAH olup PTCA yapılmayan ve PTCA yapılan olgular olarak üç gruba ayrılmıştır. Koroner anjiografisi normal bulunan 21 hasta dışında diğer olgulara (n=68) sol ventrikülografı yapıldı ve LVEDP'leri ölçüldü. Her üç grubun periferik venlerinden, koroner anjiografi öncesi ve sonrası plazma ADM seviyelerine bakıldı. Koroner anjiografisi normal olan grupta (n=21) işlemden önceki plazma ADM seviyeleri ortalama 13,9+1,7 p.g/ml, sonraki ise 13,7+1,7 p.g/ml bulundu. Aralarındaki fark istatistiksel olarak önemli değildi (P>0,05). Koroner arter hastalığı olup PTCA yapılmayanlarda (n=22) işlem öncesi plazma ADM değerleri 15,5±1,6 p.g/ml, sonrası 16,5+1,7 p.g/ml bulundu. Her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (P>0,05). PTCA yapılan hastaların (n=46) işlem öncesi plazma ADM seviyeleri 17,1+1,8 p.g/ml, sonrası 27,9±2,5 p.g/ml bulundu.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY To investigate serum ADM levels after coronary angiography and PTCA a clinical study was performed. This study included 89 patients who undergone coronary angiography. Patients were divided into normal, PTCA performed coronary artery disease (CAD), and PTCA not performed CAD groups. According to angiographic results, apart from twenty one patients had normal angiographic results, the other patients (n=68) underwent left ventriculography and LVEDP's were measured. Serum ADM levels were measured before and after angiography in all groups. Mean serum ADM levels before and after angiography were 13,9 ± 1.7 p.g/ml and 13,7 ±1.7 p.g/ml respectively. The difference between them was not significant statistically (p>0.05). These levels were 15,5 ±1.6 p.g/ml and 16,5±1.7 p.g/ml in CAD patients without PTCA. The difference between them was not significant statistically (p>0.05) and 17.1 ±1.8 p.g/ml and 27.9 ±2.5 p.g/ml in CAD patients with PTCA.