Hata enjekte yöntemi ile otomasyon sistemlerinde test süreçlerinin iyileştirilmesi
Improvement of test processes in automation systems with error injecting method
- Tez No: 888480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKBATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Otomasyon sistemlerinin önemi gün geçtikçe daha çok öne çıkmaktadır. Bu sistemler endüstriyel süreçlerden tutun da akıllı evlerdeki cihazlara kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Bu sistemlerin güvenilirliği ve performansı, süreçlerin kesintisiz ve sorunsuz bir şekilde sürdürülebilmesi için hayati bir öneme sahiptir. Ancak, bu sistemlerin karmaşıklığı sebebiyle sistemde meydana gelen hataların giderilmesi zorlu ve maliyetli bir süreçtir. Otomasyon sistemlerindeki hataların sistemi nasıl etkilediğini önceden görebilmek adına bu çalışma tasarlanmıştır. Bu çalışmada hata enjekte yöntemi, otomasyon sistemlerinde kullanılan yazılım tabanlı PLC'ye uygulanmış ve detaylı bir şekilde analiz edilip çeşitli senaryolar test edilmiştir. Yapılan testler sonucunda PLC çevrim süreleri ölçülüp sistemin verdiği tepki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of automation systems becomes more prominent day by day. These systems are used in many areas, from industrial processes to devices in smart homes. The reliability and performance of these systems are of vital importance to ensure that processes can continue uninterruptedly and smoothly. However, due to the complexity of these systems, troubleshooting errors that occur in the system is a difficult and costly process. This study was designed to foresee how faults in automation systems affect the system. In this study, the fault injection method was applied to the software-based PLC used in automation systems and was analyzed in detail and various scenarios were tested. As a result of the tests, PLC cycle times were measured, and the response of the system was observed.