Improving the geotechnical properties of a soil using Xanthan gum and concrete waste
Ksantan sakızı ve beton atığı kullanılarak bir zeminin geoteknik özelliklerinin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 888523
  2. Yazar: WALEED H. K. ZAID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, %10 beton atığı (CW) ve %1, %2,5 ve %4 ksantan sakızı (XG) ile karıştırılmış killi bir zeminin geoteknik özelliklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Hazırlanan numunelere sıkıştırma, düşen koni, serbest basınç (UC), konsolidasyon, direk kesme, Kaliforniya taşıma oranı (CBR), ve ultrasonik darbe hızı (UPV) dahil olmak üzere çeşitli laboratuvar testleri gerçekleştirildi. Sonuçlar %10 CW ilavesinin killi zeminin en büyük kuru birim hacim ağırlığı (γdmax) ve optimum su içeriği (Wopt) değerlerini arttırdığını gösterdi. CW ilave edilmiş killi zeminde XG içeriğinin arttırılması, killi zeminin γdmax değerini azaltırken, Wopt değerinde bir artışa neden olmuştur. %10 CW ilavesi killi zeminin serbest basınç dayanımı (qu) değerlerinde düşüşe neden olmuştur. %10 CW içeren killi zemine %1, %2,5 ve %4 XG' nin karıştırılması, numunelerin qu değerlerini 7, 14, 28, 56 ve 96 günlük numunelerde arttırmıştır. %10 CW içeren killi zeminin kohezyon ve içsel sürtünme açısı (ϕ) değerleri %2,5 XG ilavesine kadar artmış, daha sonra azalmıştır. Kile %10 CW ve %1, %2.5, ve %4 XG ilaveleri konsolidasyon katsayını (Cv) azaltmıştır. Kilin geçirimlilik katsayısı (k), %10 CW eklendiğinde artmış, %1, %2,5 ve %4 XG eklendiğinde ise azalmıştır. Killi zeminin hem 2,5 mm hem de 5 mm' ye denk gelen CBR değerleri, %10 CW ve %1, %2,5 ve %4 XG ilaveleriyle azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the geotechnical properties of clay soil mixed with 10% of concrete waste (CW) and 1%, 2.5%, and 4% of xanthan gum (XG). Several laboratory tests, including modified compaction, fall cone, unconfined compression (UC), consolidation, direct shear, California bearing ratio (CBR), and ultrasonic pulse velocity (UPV) were conducted on the specimens. The results showed that adding 10% of CW increased the maximum dry unit weight (γdmax) and optimum moisture content (Wopt) values of clay. Increasing the XG content in CW modified clay resulted in a decrease in γdmax of clay and an increase in Wopt of clay. Adding 10% of CW to clay resulted in a decrease in unconfined compressive strength (qu) values. Mixing 1%, 2.5%, and 4% of XG in CW modified clay increased the qu values, which further increased with an increase in curing days (7, 14, 28, 56, and 96). The cohesion and angle of internal friction (ϕ) values of CW modified clay increased until 2.5% XG additions and then decreased. The addition of 10% CW and 1%, 2.5%, and 4% of XG to clay resulted in a decrease in the coefficient of consolidation (Cv). The coefficient of permeability (k) of clay increased by adding 10% CW and decreased by adding 1%, 2.5%, and 4% XG. The CBR values of clay decreased at both 2.5 mm and 5 mm penetrations for 10% of CW and with the addition of 1%, 2.5%, and 4% of XG.