Analyzing long-term post-fire vegetation recovery in relation to fire severity in the Mediterranean region: A case study in Türki̇ye and Spain
Yanma derinliğine bağlı olarak Akdeniz bölgesinde uzun dönemli yangın sonrası vejetasyon gelişiminin analizi: Türkiye ve İspanya örneği
- Tez No: 888531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ALPEREN COŞKUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, yanma derinliği ve iklim faktörlerinin Akdeniz ekosistemlerindeki yangın sonrası bitki örtüsü gelişimi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. İspanya'da 1994 Moratalla yangınından ve Türkiye'de 1996 Marmaris-Çetibeli yangınından etkilenen alanlarda yangın sonrası bitki örtüsünün gelişimi ve nem değişiklikleri, Normalleştirilmiş Fark Bitki Örtüsü İndeksi (NDVI) ve Normalleştirilmiş Fark Nem İndeksi (NDMI) kullanılarak analiz edilmiştir. Uydu görüntüleri, yangın tarihlerinden 2023 yılına kadar bitki örtüsünün iyileşmesini değerlendirmek için kullanılmıştır. Sonuçlar, yüksek yanma derinliği olan alanlarda bitki örtüsünün genellikle daha hızlı gelişim gösterdiği ve Çetibeli yangın alanında ortalama NDVI değerlerinin yangından 17 yıl sonra, Moratalla yangın alanında ise ise 15 yıl sonra yangın öncesi seviyelere ulaştığını göstermiştir. Her iki çalışma alanında da NDVI ve NDMI değerleri arasında anlamlı pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Yangın sonrası bitki örtüsü gelişimi ile iklim faktörleri arasındaki ilişki de incelenmiştir. Bulgular, İspanya'nın yarı kurak bölgesinde yer alan Moratalla yangını sonrası, yangın sonrası NDVI değerleri ile büyüme sezonu (Mart-Ağustos) boyunca düşen yağış miktarı arasında anlamlı pozitif bir korelasyon olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, yarı kurak bölgelerde bitki örtüsünün iyileşmesinde yağışın kritik rol oynadığını vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of burn severity and climatic factors on post-fire vegetation development in Mediterranean ecosystems. The post-fire vegetation recovery and moisture changes in areas affected by the 1994 Moratalla fire in Spain and the 1996 Marmaris-Çetibeli fire in Türkiye were analyzed using the Normalized Difference Vegetation Index (NDVI) and the Normalized Difference Moisture Index (NDMI). Satellite images were utilized to assess vegetation recovery from the time of the fires until 2023. The results indicate that vegetation in areas with high burn severity generally showed faster recovery, with average NDVI values in the Çetibeli site reaching pre-fire levels after 17 years, and in the Moratalla site after 15 years. A significant positive correlation was found between NDVI and NDMI values in both study areas. The relationship between post-fire vegetation development and climatic factors was also examined. The findings reveal a significant positive correlation between post-fire NDVI values and the amount of precipitation during the growing season (March-August) following the Moratalla fire, which occurred in the semi-arid region of Spain. These results highlight the crucial role that precipitation plays in the recovery of vegetation in semi-arid regions.