Dağlık Fırat Çoruh ve Aras havzalarında swat hidrolojik modeli ile kar parametre kalibrasyonunun karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of snow parameter calibration in the mountainous euphrates Çoruh and Aras basins using the swat hydrological model
- Tez No: 888537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CANSARAN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dağlık havzalarda kar, su döngüsünün kritik bir bileşenidir. Türkiye'nin doğu kesimlerinde biriken kar, özellikle Fırat, Çoruh ve Aras nehirleri için büyük önem taşır. Kış aylarında biriken kar, ilkbahar ve yaz aylarında eriyerek nehirler ve göller için sürekli bir su kaynağı sağlar. Bu çalışmada, Fırat, Çoruh ve Aras havzalarının dağlık memba dört alt havzası çalışma alanı olarak seçilmiş ve SWAT ile hidrolojik modelleme yapılmıştır. Model çıktıları, SWAT-CUP otomatik kalibrasyon programıyla kalibre edilmiştir. Modelleme sürecinde akım, meteorolojik ve arazi kar ölçümlerinden yararlanılmıştır. Kar derinliği verileri, geliştirilen SNOlaps kar derinliği değişim oranı parametresiyle alt havza ölçeğinde dağıtılarak modelin kar çıktıları ile kalibre edilmiştir. Kar kalibrasyon işleminde E21A019, E23A016, E230A29 ve D24A029 havzaları için sırasıyla ortalama 0,70, 0,82, 0,81 ve 0,24 NSE değerleri elde edilmiştir. Doğrulama sürecinde ise sırasıyla ortalama 0,60, 0,60, 0,25 ve 0,64 NSE değerleri elde edilmiştir. Bulgulara göre, Kemah Boğazı ve Coşkunlar Havzası'nda kar daha erken yağarken, İspir ve Karakurt Havzası'nda kar yağışı daha geç gözlemlenmektedir. Kar parametrizasyon işleminden sonra havzaların akım çıktıları kalibre edilmiş ve kalibrasyon için sırasıyla 0,73, 0,63, 0,61, 0,73 NSE; doğrulama için ise sırasıyla 0,58, 0,50, 0,32, 0,36 NSE değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In mountainous basins, snow is a critical component of the water cycle. Snow accumulation in eastern Turkey is particularly important for the Euphrates, Coruh and Aras rivers. The snow that accumulates in winter melts in spring and summer, providing a constant water supply for rivers and lakes. In this study, four mountainous upstream sub-basins of the Euphrates, Coruh and Aras basins were selected as the study area and hydrological modeling was performed with SWAT. Model outputs were calibrated with the SWAT-CUP automatic calibration program. Flow, meteorological and snow measurements were used in the modeling process. Snow depth data were distributed at the sub-basin scale with the developed SNOlaps snow depth change rate parameter and calibrated with the snow outputs of the model. In the snow calibration process, average NSE values of 0,70, 0,82, 0,81 and 0,24 were obtained for basins E21A019, E23A016, E230A29 and D24A029, respectively. In the validation process, average NSE values of 0,60, 0.60, 0.25 and 0.64 were obtained respectively. According to the findings, snow falls earlier in Kemah and Coşkunlar Basin, while snowfall is observed later in İspir and Karakurt Basins After the snow parameterization process, the flow outputs of the basins were calibrated and NSE values of 0,73, 0,63, 0,61, 0,73 were obtained for calibration and 0,58, 0,50, 0,32, 0,36 for validation, respectively.