Karacabey merinosu koyunlarında başın morfolojik özellikleri ile verim arasındaki ilişki
The relationship between the morphological properties of the head and the production in Karacabey merino sheep
- Tez No: 888543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA TUNCAY TUNA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET REFİK ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada Karacabey Merinosu koyunları baş ölçüleri, klasik ölçüm ve görüntü işleme metotları olmak üzere iki şekilde tespit edilmiştir. Elde edilen bu veriler ile koyunların canlı ağırlıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla araştırma materyali olarak Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Eğitim ve Araştırma Çiftliğinde yetiştirilen 24 baş Karacabey Merinosu koyun ve bunlara ilişkin verim kayıtları ile baş ölçümlerinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Çalışmada her bir bireyin baş özellikleri klasik ölçüm metodu ve gereçleri ile belirlenmiş ve her bir bireyin başın ön tarafında olmak üzere dijital görüntüleri alınmıştır. Ölçümler kapsamında her bir bireyin baş uzunluğu ve baş genişlikleri ile alın yükseklikleri tespit edilmiştir. Alınan görüntüler görüntü işleme programında değerlendirilmiştir. Her iki metotla elde edilen veriler ile bireylere ait canlı ağırlık verileri arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleri parametreler arasındaki ilişkiler ikili korelasyon metoduyla değerlendirilmiştir. Araştırma neticesinde; klasik yöntem ve görüntü işleme metotları ile yapılan ölçümlerin tutarlı olduğu belirlenmiştir. Baş ölçülerinin tespitinde görüntü işleme yönteminin klasik metoda nazaran pratik olduğu değerlendirilmiştir. Hayvan canlı ağırlığı ile baş genişliği arasında önemli bir istatistiki ilişkinin varlığından söz edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, head sizes of Karacabey Merino sheep were determined in two ways as classical and image processing methods. It was aimed to determine the relationship between the obtained data and the live weights of the sheep. For this purpose, 24 heads of Karacabey Merino sheep raised in Tekirdağ Namık Kemal University Faculty of Agriculture Education and Research Farm and their yield records and images were used as research material. In the study, the head features of each individual were determined by the classical measurement method and instruments, and digital images of each individual were taken on the front of the head. Within the scope of the measurements, the head length and head widths and forehead heights of each individual were determined. The images taken were evaluated in the image processing program. The relationship between the data obtained by both methods and the live weight data of the individuals was revealed. The relationships between the descriptive statistics and parameters of the data obtained in the study were evaluated by the binary correlation method. As a result of the research; it was determined that the measurements taken with the classical method and image processing methods were consistent. It was evaluated that the image processing method was more practical than the classical method in determining the head measurements. It can be said that there is a significant statistical relationship between the animal's live weight and head width.