Ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitaplarında geçen hadislerin tespiti ve tahlili (2018 müfredat değişikliği sonrası)
Detection and analysis of hadiths in secondary education religious culture and moral knowledge textbooks (2018 curriculum change and its aftermath)
- Tez No: 888549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ERTUĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada 2018 yılında müfredat değişikliği sonrası bütünüyle yeniden hazırlanan Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında yer alan hadis metinlerinin tespiti ve tahlili yapılmıştır. 9. sınıf ders kitabında yetmiş dokuz (79), 10. sınıf ders kitabında yüz yirmi dokuz (129), 11. Sınıf ders kitabında doksan dört (94) ve 12. Sınıf ders kitabında yirmi (20) olmak üzere ders kitaplarının tamamında toplamda üç yüz yirmi bir (321) hadise yer verildiği görülmüştür. Tespit edilen hadislerin kaynak taraması yapılmış, sıhhat açısından değerlendirilmiştir. Hadisler, asıl metinlerle karşılaştırmak suretiyle tercümelerinde bir kusur olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi için hedeflenen kazanımlarla hadislerin eşleştirmesi yapılmıştır. Kazanımlarda özellikle Hz. Peygamber ve onun sünneti ile doğrudan ilişkili olan hedeflerin gerçekleştirilmesinde ders kitabının yetkinliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the hadith texts in the Secondary Education Religious Culture and Moral Knowledge textbooks, which were completely re-prepared after the curriculum change in 2018, were determined and analyzed. It has been observed that there are 321 hadiths in all of the textbooks, 79 in the 9th grade textbook, 129 in the 10th grade textbook, 94 in the 11th grade textbook, and 20 in the 12th grade textbook. Sources of the detected hadiths were scanned and evaluated in terms of their authenticity. By comparing the hadiths in the books with the original texts out of 40 hadiths selected as an example, it was examined whether there were any defects in the translations. By comparing the hadiths with the original texts, it was examined whether there was a mistake in their translation. Moreover, the aimed objectives for the Religious Culture and Moral Knowledge course were matched with the hadiths. In the learning otcomes, the competence of the textbook in the realization of the goals that are directly especially related to the Prophet and his sunnah has been examined.