Anomaly detection system for avionics ADS-B: Attack vectors and machine learning
Aviyonik ADS-B sistemi için anomali tespit sistemi: Saldırı vektörleri ve makine öğrenimi
  1. Tez No: 888550
  2. Yazar: NURŞAH ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AKLEYLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Sivil Havacılık, Computer Engineering and Computer Science and Control, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Otomatik bağımlı gözetleme-yayın (ADS-B) sistemlerine yönelik güvenlik sorunları ve çözüm yöntemleri üzerine yapılan çalışmalar, artan hava trafik hacmi nedeniyle her geçen gün daha da kritik hale gelmektedir. Uçak ve yer istasyonları, yayınlanan ADS-B verilerini verinin kaynağını ve bütünlüğünü kontrol etmeden almaktadır. Bu nedenle, ADS-B sistemlerine yanlış veri göndererek sistemi kolayca yanıltmak mümkündür. Bu tez kapsamında, ADS-B sistemi için bir güvenlik çözümü olarak anomali/saldırı tespit sistemi geliştirilmiştir. ADS-B verilerindeki anomalileri/saldırıları tespit etmek için çeşitli parametre setleri analiz edilmiş ve kritik parametreler belirlenmiştir. Sahtecilik, mesaj ekleme ve sanal yörünge değişikliği saldırıları gibi sekiz farklı saldırı senaryosu için saldırı vektörleri oluşturulmuştur. Daha sonra gerçek saldırı senaryosuna yakınsamak için farklı saldırı vektörlerini birleştirerek hibrit veri kümeleri oluşturulmuştur. Gelecekteki akademik araştırmaları desteklemek ve diğer araştırmacıların bulgularımızı genişletmesine olanak sağlamak için üretilen veri kümeleri açık olarak paylaşılmaktadır. Literatürde çeşitli saldırı senaryolarını kapsamlı bir şekilde ele alan bildiğimiz ilk saldırı veri kümesidir. Üretilen veri kümeleri, anomali/saldırı tespit sistemlerinin değerlendirilmesi ve sağlamlığını arttırmak amacı ile çeşitli saldırı senaryolarını kapsamaktadır. Farklı makine öğrenmesi ve derin öğrenme modellerinin performansını değerlendirmek için üretilen saldırı veri kümelerini kullanılmıştır. Bu tez kapsamında elde ettiğimiz sonuçlar, mevcut yöntemlere göre doğruluk ve güvenilirliği arttırdığımızı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The topic of security challenges and solutions for automatic dependent surveillance-broadcast (ADS-B) systems is becoming more critical day-to-day because of the increasing air traffic volume. Since aircraft and ground stations receive broadcast ADS-B data can not check the source and integrity of data, ADS-B systems can be spoofed easily by transmitting false data. In this thesis, we develop an anomaly detection system for ADS-B data as a security solution. To identify anomalies in ADS-B data, various parameter sets are analyzed to identify critical parameters. We define attack vectors for eight different attack scenarios, such as spoofing, message injection, and virtual trajectory change attacks, and create hybrid datasets by combining different attack vectors to increase the detection ability of different attack scenarios. We have made our attack dataset publicly available to support future academic research and enable comparing results. To our knowledge, this dataset is the first dataset in the literature to cover various attack scenarios comprehensively. These datasets have covered a wide range of attack scenarios to increase the robustness of anomaly detection assessments. We use attack datasets to evaluate the performance of different machine learning and deep learning models. Based on the results of our model, we increase the accuracy and reliability compared to existing methods.