Çevre temizlik vergisi ve çevre koruma harcamalarının yerel düzeyde analizi: Balıkesir büyükşehir belediyesi örneği
Analysis of environmental cleaning tax and environmental protection expenditures at local level: The example of Balikesir metropolitan municipality
- Tez No: 888562
 - Danışmanlar: PROF. DR. ARMAN ZAFER YALÇIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maliye, Finance
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Üzerinde yaşadığımız dünyanın sahip olduğu doğal güzellikler, nüfus artışı ve endüstriyel faaliyetlerdeki hareketlilik gibi birçok faktöre bağlı olarak çeşitli çevresel sorunlarla tehdit altında kalabilmektedir. Yoğun nüfusun, yoğun tüketimi ve etkinliklerde çeşitliliği beraberinde getirmesi ekonomik anlamda olumlu bir gelişme olmakla birlikte, bu yoğunluk çevresel anlamda kirliliğe yol açabilmektedir. Yerel, ulusal ve küresel olarak inceleme konularına dahil olmuş olan çevre kirliliği ve çevrenin korunması hususları, yerel düzeyde incelenmeye başlandığında hem çözüm hem de sorunun kaynağını bulmak amaçlarına daha kolay hizmet edebileceği düşünülmektedir. Dolayısıyla bir bütün olarak Türkiye'deki çevre sorunlarının bölgesel ve yerel anlamda incelemeleri yapıldığında hem katkı sağlayan hem de sonuçlara katlanan yerel yönetimler için daha kolay sonuç ve çözümler elde edilebilecektir. Bu tezde ele alınan ve bütünün bir parçası olan Balıkesir ilimizin karşı karşıya olduğu çevre sorunları arasında; Hava kirliliği, su kirliliği, atık yönetimi ve biyolojik çeşitliliğin azalması gibi temel başlıklar ele alınmış olup, modern toplumlarda çevre korumanın önemli bir yönü olan Çevre Temizlik Vergisi gelirlerinin bu sorunların çözümünde oynadığı rolün etkileri ve etkinliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The natural beauties of the world we live in may be threatened by various environmental problems due to many factors such as population growth and dynamism in industrial activities. Although it is a positive development in economic terms that a dense population brings with it intense consumption and diversity in activities, this density can lead to environmental pollution. It is thought that environmental pollution and environmental protection issues, which have been included in the investigation topics locally, nationally and globally, can serve the purpose of finding both the solution and the source of the problem more easily when they begin to be examined at the local level. Therefore, when environmental problems in Turkey as a whole are examined regionally and locally, easier results and solutions can be obtained for local governments that both contribute and bear the consequences. Among the environmental problems faced by our Balıkesir province, which are discussed in this thesis and are a part of the whole; Basic topics such as air pollution, water pollution, waste management and decrease in biodiversity were discussed, and the effects and effectiveness of the role of Environmental Cleaning Tax revenues, which is an important aspect of environmental protection in modern societies, in solving these problems were examined.