Elit akademi ligi futbolcularında bacak izometrik kas kuvvet oranları ile denge, çeviklik ve pas isabet performansları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between leg isometric muscle strength ratios and balance, agility and passing accuracy performances in soccer elite academy league players
- Tez No: 888563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ TOPSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Elit Akademi Ligi futbolcularında bacak izometrik kas kuvvet oranları ile denge, çeviklik ve pas isabet performansları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini, İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü U-17 ve U-19 Elit Akademi Liginde lisanslı olarak mücadele eden 35 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada izometrik kas kuvveti ölçümü için Force Frame, denge için Force Decks, çeviklik için Smart Speed, pas isabet oranı için Mor Christian Pas testi kullanılmıştır. Tüm ölçümler İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü altyapı tesislerinde takımların sabah antrenmanlarından önce gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analizlerde verilerin normal dağılıma uyduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson korelasyon testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was to determine the relationship between leg isometric muscle strength ratios and balance, agility and pass accuracy performances in Elite Academy League footballers. Materials and Methods: The sample of the study consisted of 35 athletes who competed in Istanbul Başakşehir Football Club U-17 and U-19 Elite Academy League. In the research Force Frame for isometric muscle strength measurement, Force Decks for balance, agility for Smart Speed, Mor Christian for pass accuracy Pass test was used. All measurements were carried out in the infrastructure facilities of Istanbul Başakşehir Football Club before the morning training of the teams. In statistical analyses, it was determined that the data fit the normal distribution. Accordingly, Pearson correlation test was used to analyse the relationships between variables.