Türkiye'de uygulanan çevresel vergilerin eleştirel incelenmesi
Environmental taxes in Turkey studies critical
- Tez No: 217639
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİRUZ DEMİR YAŞAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma ortak mallar ve bu tür malların çevre ile ilişkilerinin incelenmesi amacını taşıyan bir yüksek lisans araştırmasıdır. Çalışmada ispatlanmaya çalışılan tez çevre vergileri ve kirletici kotaları gibi ekonomik ve akçalı nitelikli (piyasa türü) yöntemlerin çevresel kalitenin korunması ve geliştirilmesi açısından son derecede önemli olduğunu ve ülkemizde bu tür araçların ve özellikle çevre vergilerinin yeterince gelişemediğini göstermektir. Çevre gibi ortak malların korunmasında etkili bir yöntem olan ekonomik araçlar -özellikle çevre vergileri- Avrupa Birliği ülkelerinde oldukça geniş bir alanda uygulama olanağı bulmuştur. Yapılan araştırma sonucunda ülkemizde ?Çevre Temizlik Vergisiú de dahil olmak üzere AB ülkelerindekine benzer çevre vergilerinin olmadığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda açıklıkla görülmüştür ki bir ortak mal olan çevrenin korunmasında oldukça etkili sonuçlar vermesi olanaklı olan ekonomik çevre yönetimi araçları, (özellikle çevre vergileri) ülkemizde uygulanmamaktadır. Ülkemizde çevre koruma çalışmalarında daha olumlu sonuçlar alınabilmesi bakımından çevre vergileri sisteminin geliştirilmesi kaçınılmaz bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master thesis aims at analyzing the mutual relations between the common goods and the environment. The hypothesis of the work is to prove that the economical and financial tools (market type) of environmental management which are very effective in terms of protecting and enhancing the environmental quality are not well developed and institutionalized in Turkey. However, the economical and financial tools of environmental management such as environmental taxes and marketable pollution permits have long been effectively use in the member countries of the EU. This study indicates that there is no environmental tax (including the Environmental Cleansing Tax) applied in Turkey. Therefore, it is quite indispensable that environmental tax systems ought to be initiated in Turkey in order to secure more positive results in combating with environmental quality degradation.