Kolorektal kanserde ETV4-6 ve pfetin'in rolü
The role of ETV4-6 and pfetin in colorectal cancer
  1. Tez No: 888571
  2. Yazar: FULYA AYTAÇ TÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HADİYE DERYA DURANYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Biyokimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kolorektal kanser (KRK) belirtilerini hastalık ilerledikçe göstermesi nedeniyle, hastanın taramaları kanseri erken teşhis edebilmek açısından çok önemlidir. Hastalığın erken tanısında başta CA19-9, CEA olmak üzere teşhis ve tedavide kullanılabilecek biyobelirteçlerin yeterli olmaması nedeniyle hastalığı zamanında teşhis etmek, etkili bir tedavi uygulamak günümüzde hala güçlüğünü korumaktadır. Bu sebeple hastalığa özgü yeni biyobelirteçlerden yararlanılarak teşhis ve tedaviyi avantajlı hale getirmek amaçlanmaktadır. Eritroblast dönüşümü spesifik (ETS) transkripsiyon faktörü ailesinin üyelerinden olan ETV4, ETV6'nın ve KCTD12 geni tarafından kodlanan Pfetin'in tümör baskılayıcı ve tümör teşvik edici özelliklerini gösteren çalışmalar mevcuttur. ETV4'ün bir çok kanserde artan ekspresyonunun klinik evreleme, metastaz, invazyon ve kötü prognoz ile de ilişkili olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda 60 kolorektal kanserli hasta ile 20 sağlıklı kontrolün plazma örnekleri ile çalışılarak ETV4, ETV6, Pfetin moleküllerinin mRNA ve protein ekspresyon düzeyleri incelendi. ETV6 ve Pfetin gen ekspresyon düzeylerinde hasta ve kontrol grupları arasında istatistiksel bir farklılık bulunamazken (p>0.05), ETV4 gen ekspresyonu seviyesi hastalarda kontrol grubuna göre yüksek bulunmuş ve aralarında istatistiksel anlamlılık saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Since colorectal cancer (CRC) symptoms show as the disease progresses, patient screenings are very important for early diagnosis of cancer. Due to the lack of sufficient biomarkers that can be used in diagnosis and treatment, especially CA19-9 and CEA, in the early diagnosis of the disease, it is still difficult to diagnose the disease in time and apply effective treatment. For this reason, it is aimed to make diagnosis and treatment advantageous by using new biomarkers specific to the disease. There are studies showing the tumor suppressor and tumor-promoting properties of ETV4, ETV6, which are members of the erythroblast transformation specific (ETS) transcription factor family, and Pfetin, encoded by the KCTD12 gene. Increased expression of ETV4 in many cancers is associated with clinical staging, metastasis, It is also known to be associated with invasion and poor prognosis. In our study, plasma samples of 60 colorectal cancer patients and 20 healthy controls were studied and the mRNA and protein expression levels of ETV4, ETV6, and Pfetin molecules were examined.