Kolorektal kanserde oksidatif stres
Oxidative stress in colorectal cancer
- Tez No: 118177
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET AKGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 825
Özet
ÖZET Kolorektal kanserde inisiasyon, promosyon ve progresyon olmak üzere çok basamaklı bir gelişim vardır oksijen radikalleri bu aşamaların herbirinde etkin rol oynarlar. Antioksidan kapasitenin azalmasıda yine kanserle sonuçlanabilir. Bu çalışmada kolorektal kanserli 17 hastanın tümör ve normal dokusunda lipid peroksidasyon ürünleri ve antioksidan enzim düzeyleri değerlendirilmiştir. Bu hastaların tümör ve normal dokularındaki superoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz, katalaz ve malondialdehide düzeyleri arasında fark yoktu. Yaş ve superoksit dismutaz düzeyi arasında negatif bir ilişki vardı. Bu sonuçlar kolorektal kanser dokusundaki superoksit dismutaz enzim aktivitesinin yaş ile korele olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Colo-rectal carcinogenesis is a multistep process where oxygen radicals were found to enhance carcinogenesis at all stages : initiation, promotion and progression. Since insufficient capacity of of protective antioxidant system can result in cancer, the aim of this study was to examine the oxidative stress and antioxidative capacity in colorectal cancer. The lipid peroxidation products and antioxidant enzymes levels determined in colorectal cancer tissue collected in 17 patients. In these cases, activity of superoxide dismutase, glutathione peroxidase, catalase and malondialdehyde was not different between normal tissue and cancer tissue. There was a negative corelation between age and activity of superoxide dismutase in colorectal cancer tissues. The obtained results indicate that significant changes in activity of superoxide dismutase in colorectal cancer tissues is corelate with age.