Evaluation of long-term effects of a dialogic-reading parenting intervention on child and mother outcomes
Diyalog kurarak okuma ebeveynlik müdahalesinin çocuk ve anne sonuçları üzerindeki uzun vadeli etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 888597
  2. Yazar: SEVGİ TÜCCAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL YENİAD MALKAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, diyalog kurarak okuma programının çocuklar ve ebeveynler üzerindeki uzun vadeli etkilerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, randomize kontrollü desen ve üç ayrı zaman diliminde tekrarlanan ölçümler kullanarak yapılandırılmıştır. Araştırmaya 92 anne ve onların 24 ile 32 aylık çocukları dahil olmuştur. Araştırmada anne-çocuk çiftleri İstanbul'da bulunan toplum merkezlerinde 7 haftalık diyalog kurarak paylaşımlı okuma programına katılmışlar; kontrol grubu ise herhangi bir müdahale almamıştır. Ön test, son test ve takip değerlendirmeleri çocukların alıcı ve ifade edici dil becerilerini, sosyo-duygusal problemlerini ve annelerin depresyon ve ebeveynlik yeterliliklerini ölçmüştür. Çalışmanın bulgularına göre, müdahale programına katılan çocukların sosyo-duygusal problemlerinde anlamlı bir azalma görülmüş ancak dil becerileri üzerinde anlamlı bir etki görülmemiştir. Ayrıca, programa katılan anneler depresyon düzeylerinde ve ebeveyn yeterliliklerinde anlamlı bir düşüş bildirmişlerdir. Çalışmanın bulguları, müdahale programının çocuklar ve ebeveynler üzerindeki olumlu rolünü ve programın uzun vadeli etkilerini ortaya koymuştur. Bu tür programların yaygınlaştırılması, özellikle düşük gelirli veya risk altındaki topluluklarda çocukların ve ailelerin refahını artırma potansiyeline sahiptir. Çalışmanın bulguları mevcut literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to measure the long-term effects of a dialogic reading program on children and parents. The program was evaluated using a randomized controlled design and repeated measures at three separate time points. The study included 92 mothers and their 24-to-32-month-old children. Mother-child dyads participated in a 7-week dialogic shared reading program at various community centers in Istanbul, while the control group received no intervention. The pretest, posttest, and follow-up assessments measured children's receptive and expressive language skills, socio-emotional problems, and mother's depression and parental competence. According to the findings of the study, children who participated in the intervention program showed a significant decrease in socio-emotional problems, but there was no significant effect on language skills. In addition, mothers who participated in the program reported a significant decrease in their depression levels and parental competence. The findings of the study revealed the positive role of the intervention program on children and parents and the long-term effects of the program. The dissemination of such programs has the potential to improve the well-being of children and families, especially in low-income or at-risk communities. The findings of the study were discussed in the light of the current literature.