An analysis of global population movements from 1500 to 2000
1500'den 2000'e küresel nüfus hareketlerinin analizi
- Tez No: 888611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL KIVANÇ KARAMAN, DOÇ. DR. SABRİ ARHAN ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, 1500'den itibaren gerçekleşen insan hareketliliğinin başlıca nedenlerini, çeşitli ekonomik, politik, sosyal ve coğrafi faktörlerin farklı bölgesel etkilerine odaklanarak araştırmaktadır. İlk yapılan çapraz-ülke analizi, coğrafi unsurların ve tarihsel etkilerin göç üzerindeki önemli etkisini vurgulamaktadır. İkinci analizdeki ikili veri yapısı, kaynak ve varış ülkelerindeki etkileri ile beraber, ikili faktörleri incelememize olanak tanımıştır. Bu çalışmadan üç ana sonuç ortaya çıkmıştır. Birincisi, göç hem kaynak hem de varış ülkelerindeki faktörlerden etkilenir ve tarihi göçleri doğru bir şekilde değerlendirmek için bir kaynak-varış veri yapısı gerekmektedir. İkincisi, derin etkili faktörlerin bölgesel düzeyde analiz edilmesi, Avrasya ve Sahra Altı Afrika bölgeleri arasındaki farklılıklar gibi daha doğru sonuçlar sağlar. Küresel bir analiz hatalı olabilecek sonuçlara yol açabilir. Son olarak, tarihi göçler, karmaşık ekonomik, politik ve coğrafi etkilerle kendine özgü yollarla şekillenmiştir. Ekonomik analizlerde genellikle doğal deneyler olarak kullanılsalar da kolonyal göçleri karmaşık bir değişken ağı tarafından etkilenir ve dikkatle ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the main reasons behind human mobility since 1500, focusing on the different regional effects of various economic, political, social, and geographic factors. The initial cross-country analysis highlights the significant impact of geographic elements and historical influences on migration. The bilateral data structure in the second analysis allowed us to examine the effects in both source and destination countries at the same time, along with bilateral factors. Three main conclusions emerged from this study. First, migration is influenced by both source and destination countries, requiring an origin-destination framework for accurate historical migration assessment. Second, analyzing deep-rooted factors at the regional level provides more accurate results, as shown by the differences between the Eurasia and Sub-Saharan Africa regions. A global analysis might lead to biased results. Lastly, historical migrations were shaped by complex economic, political, and geographic influences in unique ways. Although often used as natural experiments in economic analysis, colonial migrations are affected by a complex network of factors and need to be considered carefully.