Atıksulardan güç tutuşur katkıların geleneksel ve ileri oksidasyon yöntemleriyle giderimi
Removal of flame retardant addi̇ti̇ves from wastewater by conventional and advanced oxi̇dati̇on methods
  1. Tez No: 888610
  2. Yazar: KEZİBAN PEKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME KARAER ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünya genelinde yaygın şekilde kullanılan güç tutuşur katkıların çevre ve insan sağlığı üzerindeki toksik etkileri nedeniyle bu kimyasalların uygun şekilde arıtılması için çeşitli yöntemler kullanılmış ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada, en sık kullanılan güç tutuşur katkılar olan TCEP ve antimonun atık su ortamından giderilmesi çalışılmıştır. Atık suların arıtılmasında geleneksel yöntemler olan koagülasyon/flokülasyon, adsorpsiyon ve ileri oksidasyon prosesleri kullanılarak arıtım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar kapsamında termik santral uçucu külü(UK) ve dip külü(DK); koagülant ve adsorban olarak kullanılmış ve bu küllerin güç tutuşur katkıların giderilmesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. 1 g/L konsantrasyonlarında TCEP ve Sb'nin giderilmesi için yapılan çalışmalarda koagülasyon/flokülasyon proseslerinde TCEP için dip külü ile pH 9'da %67,26 ve Sb için uçucu külde pH 3'te %99,96 olarak elde edilmiştir. TCEP ve Sb için yapılan adsorpsiyon çalışmalarında en iyi arıtım TCEP için uçucu külde 25°C ve pH 3'te %71 ve Sb için de 25°C ve pH 7'de %99,72 olarak elde edilmiştir. TCEP'in giderimi için yapılan ileri oksidasyon proseslerinde ise en iyi giderim koşulları antimon ve uçucu külün katalizör olarak kullanıldığı koşullarda %72 olarak elde edilmiştir. Çalışmalar sonucunda kullanılan yöntemlerin antimon gideriminde yüksek giderim verimi sağladığı ancak TCEP için kullanılan arıtım yöntemleri umut vadeden sonuçlar vermiş olsa da verimin yükseltilmesi için araştırmaların ileriye götürülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the toxic effects of flame retardant additives, which are widely used around the world, on the environment and human health, various methods have been used to appropriately purify these chemicals and positive results have been obtained. In this study, the removal of TCEP and antimony, which are the most commonly used flame retardants, from wastewater was studied. Treatment studies were carried out using traditional methods such as coagulation/flocculation, adsorption and advanced oxidation processes in the treatment of wastewater. Within the scope of the studies, thermal power plant fly ash (FA) and bottom ash (DK); were used as coagulants and adsorbents and the effects of these ashes on the removal of flame retardants were investigated. In studies conducted for the removal of TCEP and Sb at concentrations of 1 g/L, TCEP was obtained as 67.26% with bottom ash at pH 9 and Sb as 99.96% with fly ash at pH 3 in coagulation/flocculation processes. In adsorption studies conducted for TCEP and Sb, the best removal was obtained as 71% for TCEP in fly ash at 25°C and pH 3 and 99.72% for Sb at 25°C and pH 7. In advanced oxidation processes conducted for the removal of TCEP, the best removal conditions were obtained as 72% in conditions where antimony and fly ash were used as catalysts. As a result of the studies, it was found that the methods used provided high removal efficiency in antimony removal, but although the treatment methods used for TCEP gave promising results, research needs to be carried forward to increase the efficiency