Multilingual home interactions: Italian-Turkish couples in Istanbul
Çok dilli ev içi etkileşimler: İstanbul'daki İtalyan-Türk çiftler
  1. Tez No: 888612
  2. Yazar: NAZLI DENİZ BARUTÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ERDUYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu tez, çok dilli etkileşimleri ve kültürlerarası çiftlerin ilişkilerini incelemektedir; özel olarak İstanbul'daki İtalyan-Türk çiftlerine odaklanmaktadır. Dilsel etnografik bir yaklaşım kullanılarak veri, ev ortamlarında yapılan gözlemler, alan notları ve doğal etkileşim kayıtları aracılığıyla uzun bir dönem boyunca toplanmıştır. Bu disiplinlerarası araştırma, dil pratiklerinin ve kültürel alışverişlerin günlük yaşamda nasıl ortaya çıktığını ortaya koyarak çok dilli iletişimin çok yönlülüğüne dair detaylı içgörüler sunmaktadır. Bulgular, kültürlerarası çiftlerin yemek ve dil öğrenimi konularındaki tartışmaları, kültürel kimliklerini ifade etmek ve ilişkiler kurmak için kilit bağlamlar olarak kullandıklarını önermektedir. Ölçek analizinin ve metinlerarasılığın entegrasyonu, çok katmanlı dil etkileşimlerinin karmaşıklığını ortaya koyarak iletişimin farklı seviyeleri arasındaki etkileşimi vurgulamaktadır. Bulgular, kültürlerarası çiftlerin etkileşimlerindeki sosyal ve dilsel dinamikleri anlamak için değerli perspektifler sunmakta, küreselleşme, dil öğrenimi ve kültürlerarası iletişim üzerine yapılan daha geniş tartışmalara katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the multilingual interactions of intercultural couples, specifically focusing on Italian-Turkish couples in Istanbul. Using a linguistic ethnographic approach, the data was collected over an extended period through observations, field notes, and naturalistic interaction recordings in home environments. This interdisciplinary research sheds light on how language practices and cultural exchanges manifest in everyday life, providing insights into the multidimensional aspects of multilingual communication. The findings suggest that intercultural couples use discussions about food and language learning as key contexts for expressing cultural identities and building relationships. The integration of scalar analysis and intertextuality reveals the multilayered nature of their multilingual interactions, highlighting the interplay between different levels of communication. By integrating scalar analysis and intertextuality, the study reveals the intricate layers of language use, highlighting the interplay between micro, meso, and macro levels. The findings offer valuable perspectives for understanding the social and linguistic dynamics within intercultural couple interactions, contributing to broader discussions on globalization, language learning, and intercultural communication.