Gövde su akısı ölçümlerinin ceviz ağaçlarının sulama zamanı planlamasında kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the sap flow measurements in irrigation time planning of walnut trees
  1. Tez No: 888671
  2. Yazar: CEM DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, damla sulama yöntemi altında farklı sulama strateji belirleme cihazları uygulamalarının ceviz bahçelerindeki büyüme, gelişim ve kaliteye olan etkileri incelenmiştir. Araştırma, Tekirdağ koşullarında 2023 yılında yürütülmüştür. Araştırmada ceviz ağaçlarına, 5 gün sulama aralığında A sınıfı buharlaşma kabından ölçülen buharlaşma miktarına göre sulama suyu uygulaması gerçekleştirilmiştir. Denemede 19 kez sulama uygulaması ile birlikte 595,4 mm sulama suyu uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, bitki büyüme mevsimi boyunca bitki su tüketimi değeri 825,06 mm ölçülmüştür. Sulama öncesi, gövde su akısı değerleri 0,011 L/h ile 0,054 L/h arasında, sulama sonrası ise 0,044 L/h ile 0,299 L/h arasında değişim göstermiştir. Uygulanan sulama suyu miktarına bağlı değerlerde artış gözlenmiştir. Çalışmada sulama uygulamaları ile birlikte bitki gelişimi değişimine yönelik ölçümler sulama sezonu öncesinde, sulama sezonu ortasında ve sulama sezonu sonunda olmak üzere toplam 3 farklı zamanda gerçekleştirilmiştir. Trakya Bölgesinde toprak ve su kaynaklarının korunumu açısından özellikle sulama uygulamaları ile birlikte bitki gelişimi için izleme ve kontrol aşamalarının önemli olduğu ortaya konulmuştur. Bu çalışmada özelikle gövde su akıs içeriği ölçümlerinin ceviz ağaçlarının sulanmasında kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçların ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyen üreticilere ve konu ile ilgili çalışan kurum ve kuruluşlara faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of different irrigation scheduling devices under drip irrigation on the growth, development, and quality of walnut orchards. The research was conducted in Tekirdağ under 2023 conditions. Walnut trees were irrigated based on Class A pan evaporation measured from an evaporation pan, with irrigation water applied at 5-day intervals. During the trial, a total of 595,4 mm of irrigation water was applied over 19 irrigation events. As a result of the research, the plant water consumption value was measured as 825.06 mm during the plant growing season. Before irrigation, sap flow values varied between 0,011 L h -1 and 0,054 L h -1 , and after irrigation between 0,044 L h -1 and 0,299 L h -1 . Measurements of plant development changes were conducted at three different times: before the irrigation season, mid-season, and end of the irrigation season. The study emphasizes the importance of monitoring and control stages for plant development in conjunction with irrigation practices, particularly for the conservation of soil and water resources in the Thrace Region. The research aimed to explore the usability of trunk sap flow content measurements specifically for walnut tree irrigation. The findings are expected to be beneficial for walnut growers and relevant institutions involved in walnut cultivation.