Kalça artroplastilerinde kanama miktarının Galektin-3 seviyesine etkisi
Effect of bleeding amount on Galectin-3 level in hip arthroplasties
  1. Tez No: 888670
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYİR CEBECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş: Galektin-3, farklı biyolojik olaylarda, farklı dokularda yer alan ve birçok farklı klinik durum ve hastalıkta ilgili bir rol oynayan çok işlevli bir proteindir. Galektin-3'ün nöroinflamasyon ve nörodejenerasyonda rol aldığına yönelik veriler son dönemde artmaktadır. Görünüşe göre Galektin-3'ün çeşitli davranış kalıpları üzerinde çok karmaşık bir etkisi var. İntraoperatif hipotansiyon ve yapılan kan ürünü transfüzyonları postoperatif davranış değişiklikleri ile ilişkilendirilebilir. Çalışmamızda primer kalça artroplastisinde kanama miktarının Galektin-3 düzeyine etkisini ve buna bağlı oluşan nörolojik komplikasyonları erken dönemde saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul onayı (14.01.2022 tarih ve 2022/03 sayılı karar) alınarak Sağlık Bakanlığı Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği tarafından ameliyathanede elektif olarak operasyona alınan kalça artroplastisi yapılacak 60 yaş üstü, ASA (American Society of Anesthesiologist) risk sınıfına göre ASA Ⅰ/Ⅱ/Ⅲ olan hastalarda prospektif olarak gerçekleştirildi. Serum Galektin-3 ölçümleri için preoperatif, postoperatif 24.saat ve postoperatif 72. Saat kan örneği alındı. Aynı zamanda PCT, CRP ve hemogram değerleri kaydedildi. Galektin-3 için serum numuneleri analiz edilene kadar -80 °C'de muhafaza edildi. Bulgular: Çalışmaya 27 kadın (%60), 18 erkek (%40) olmak üzere toplam 45 hasta dahil edildi. Hastaların genel yaş ortalaması 70,93±8,16 yıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Galectin-3 is a multifunctional protein that is involved in different biological events, different tissues, and plays a relevant role in many different clinical conditions and diseases. Data indicating that galectin-3 plays a role in neuroinflammation and neurodegeneration have been increasing recently. Galectin-3 appears to have a very complex effect on various behavioral patterns. Intraoperative hypotension and blood product transfusions may be associated with postoperative behavioral changes. In our study, we aimed to determine the effect of the amount of bleeding in primary hip arthroplasty on the galectin-3 level and the neurological complications that occur in the early period. Materials and Methods: This study was conducted with the approval of the Ethics Committee of Ordu University Faculty of Medicine (decision dated 14.01.2022 and numbered 2022/03) for patients over the age of 60 who will undergo hip arthroplasty electively in the operating room by the Orthopedics and Traumatology Clinic at the Ministry of Health Ordu Training and Research Hospital, ASA ( It was performed prospectively in patients with ASA Ⅰ/Ⅱ/Ⅲ according to risk class (American Society of Anesthesiologist). For serum Galectin-3 measurements, blood samples were taken preoperatively, at the 24th hour postoperatively and at the 72nd hour postoperatively. At the same time, PCT, CRP and hemogram values were recorded. Serum samples for galectin-3 were stored at −80 °C until analyzed. Results: A total of 45 patients, 27 women (60%) and 18 men (40%), were included in the study. The overall average age of the patients was 70.93±8.16 years.