Sosyal çalışmacıların iş sağlığı ve güvenliğine bakış açıları
Social workers' perspectives on occupational health and safety
- Tez No: 888685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmet, Education and Training, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, sosyal çalışmacıların iş sağlığı ve güvenliği (İSG) konusundaki farkındalıklarını ve bu alandaki bilinç düzeylerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. İş sağlığı ve güvenliği, işin yürütülmesi sırasında ortaya çıkabilecek çeşitli tehlike ve risklerden çalışanları korumak için yapılan sistemli ve bilimsel çalışmalardır. Sanayileşme ve teknolojik gelişmelerle birlikte iş çeşitliliği ve çalışma şartları değişmekte, bu da çalışanların daha fazla tehlike ve riskle karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Bu tehlikeli ve riskli durumlar, çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratmakta, meslek hastalıkları ve iş kazalarının artmasına, can ve mal kayıplarına yol açmaktadır.Sosyal çalışmacılar, kamu, sivil toplum kuruluşları, özel huzurevleri ve bakım merkezleri gibi çeşitli alanlarda hem yönetici hem de çalışan olarak görev yapmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sosyal çalışmacılar arasında iş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşturmak, onların sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamında çalışıp çalışmadıklarını belirlemek ve çalıştıkları işyerlerinde meydana gelen iş kazalarının istatistiklerini incelemektir. Araştırma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Yerel Yönetimler, Sağlık Bakanlığı, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve özel kuruluşlarda çalışan sosyal çalışmacılar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara anket uygulanarak demografik veriler, mesleki deneyim, İSG bilgi düzeyi, eğitim durumu ve İSG uygulamaları hakkında bilgi toplanmış ve istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate social workers' awareness of occupational health and safety (OHS) and their level of awareness in this field. Occupational health and safety are systematic and scientific studies carried out to protect employees from various dangers and risks that may arise during the execution of work. With industrialization and technological developments, job diversity and working conditions change, causing employees to face more dangers and risks. These dangerous and risky situations create negative effects on the physical and mental health of employees, increase occupational diseases and work accidents, and lead to loss of life and property. Social workers are both managers and executives in various fields such as public, non- governmental organizations, private nursing homes and care centers. He also works as an employee. The aim of this study is to raise occupational health and safety awareness among social workers, to determine whether they work in a healthy and safe working environment, and to examine the statistics of occupational accidents that occur in the workplaces they work in. The research was carried out by the Ministry of Justice, Local Governments, Ministry of Health, Non-Governmental Organizations (NGOs). ) and social workers working in private institutions. By applying a survey to the participants, information about demographic data, professional experience, OHS knowledge level, educational status and OHS practices was collected and evaluated with statistical analysis.