Kentsel dönüşüm uygulamalarına yönelik yöre halkının algı ve tutumu: Kuzeykent mahallesi (Kastamonu) örneği
Perception and attitude of local people towards urban transformation applications: Kuzeykent Neighborhood (Kastamonu) example
- Tez No: 888686
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Kastamonu kenti Kuzeykent Mahallesi'nde yapılan kentsel dönüşüm uygulamalarına yönelik yöre halkının görüşleri ve beklentileri irdelenmektedir. Kentsel dönüşüm, kentin eskimiş bölgelerinin canlandırılması amacıyla gerçekleştirilmektedir. Kuzeykent Mahallesi'nde de eski ve çürümüş binaların yıkılıp yerine yeni, sağlam ve çok katlı binaların yapımı yoluyla kentsel dönüşüm projeleri uygulanmıştır. Yöre halkının bu projelerden etkileri ve beklentilerinin ortaya konulması amaçlanan çalışmada, 446 kişiye anket çalışması uygulanmıştır. Elde edilen veriler, yaşanılan yere ve kentsel dönüşüme ilişkin görüşlerden oluşmaktadır. Anket verilerine bağımsız t testi ve tek yönlü varyans uygulanmıştır. Bu analizler ile halkın kentsel dönüşüme olan bakış açıları ortaya konulmuş ve çalışma alanı için uygulanan mevcut durum planlama açısından irdelenmiştir. Çalışma, katılımcıların birçoğu kentsel dönüşümün komşuluk ilişkilerine zarar vermesi, fiyat artışlarının olması, doğal alanların azalması gibi nedenlerden dolayı olumsuz düşüncelere sahip olabilmektedirler. Proje uygulamaları süresince, bölge sakinlerine hem ekonomik hem de sosyal açıdan yeni yerleşim olanakları sunmak önemli olmaktadır. Bu kapsamda, ortak alanlar oluşturularak, sosyal etkileşimlerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi sağlanmış olacaktır. Çalışmanın en önemli sonucu, burada yaşayan kişilerin süreçte etkin olarak yer alması gerektiği olmaktadır. Yine çalışmada, Kuzeykent Mahallesi özelinde yapılan kentsel dönüşüm projelerine yönelik fiziksel, sosyal, kültürel ve yasal boyutları tartışılarak öneriler sunulmuştur. Çalışmanın bundan sonra yapılacak çalışmalara katkı sağlanması ve yol göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the opinions and expectations of the local residents regarding urban transformation practices in the Kuzeykent neighborhood of Kastamonu. Urban transformation is carried out with the aim of revitalizing the city's outdated areas. In Kuzeykent, urban transformation projects have been implemented through the demolition of old and deteriorated buildings and the construction of new, solid, and multi-story buildings. The study aims to identify the effects of these projects on the local residents and their expectations. A survey was conducted with 446 participants. The collected data consists of opinions about the living environment and urban transformation. Independent t-tests and one-way ANOVA were applied to the survey data. These analyses revealed the public's perspectives on urban transformation and were examined in terms of the current status planning for the study area. The study found that many participants hold negative views about urban transformation due to reasons such as harm to neighborhood relationships, price increases, and the reduction of natural areas. It is important to provide both economic and social new settlement opportunities to the local residents during the project implementations. In this context, creating common spaces will enhance and strengthen social interactions. The most significant finding of the study is that residents should be actively involved in the process. The study also offers recommendations by discussing the physical, social, cultural, and legal aspects of the urban transformation projects specific to the Kuzeykent neighborhood. It is expected that this study will contribute to and guide future research.