Kentsel dönüşüm bölgelerinin LEED mahalle gelişimi sertifikası kapsamında tasarımına yönelik bir araştırma
A study on the design of urban transformation areas within the scope of the LEED neighborhood development certification
  1. Tez No: 984283
  2. Yazar: ŞEFİK MERT SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. ARZUHAN BURCU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, kentsel dönüşüm alanlarında sürdürülebilir mahalle yaklaşımının uygulanabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Günümüzde hızla artan kentleşmeyle ortaya çıkan çevresel, sosyal ve ekonomik sorunlar; yalnızca fiziksel yenilemeyi değil, sürdürülebilir yaşam çevrelerinin oluşturulmasını da zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda çalışma, kentsel dönüşüm süreçlerinin sürdürülebilirlik ilkeleriyle bütünleştirilmesi gerektiği yaklaşımından hareketle, uluslararası yeşil bina sertifikalarının mahalle ölçeğindeki değerlendirme yapılarını kapsamlı biçimde incelemektedir. Temel amaç, sürdürülebilir mahalle kavramını uluslararası sertifikalar üzerinden analiz ederek Türkiye'deki kentsel dönüşüm uygulamalarına yönelik çıkarımlar geliştirmektir. Bu kapsamda BREEAM Topluluklar (BREEAM C), LEED Mahalle Gelişimi (LEED ND), Green Star Topluluklar (Green Star C), CASBEE Kentsel Gelişim (CASBEE UD) ve DGNB Kentsel Bölgeler (DGNB UD) sertifikaları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Kuramsal çerçevede sürdürülebilirlik kavramının gelişimi, sürdürülebilir kentsel gelişim ilkeleri ve sürdürülebilir mahalle yaklaşımları ele alınmış; ardından yeşil bina sertifikalarının mahalle ölçeğine uyarlanma süreci analiz edilmiştir. Uygulama bölümünde, İşçi Blokları Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, LEED Mahalle Gelişimi (LEED ND) sertifikası çerçevesinde değerlendirilmiş; önkoşulların sağlanma durumu ve kredi kategorileri kapsamındaki potansiyel puanlar incelenmiştir. Sonuçlar, uluslararası sertifikaların sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada rehber olarak kullanılabileceğini; ancak yerel koşullara uyarlanmasının zorunlu olduğunu göstermektedir. Çalışma, sürdürülebilir mahalle tasarımının kentsel dönüşüme entegrasyonunun çevresel performansı ve yaşam kalitesini artırmada kritik bir araç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the applicability of the sustainable neighbourhood approach in urban transformation areas. Today, the rapid pace of urbanization has led to environmental, social, and economic problems, making not only physical renewal but also the creation of sustainable living environments a necessity. In this context, the study is based on the premise that urban transformation processes must be integrated with sustainability principles and comprehensively examines the neighbourhood-scale assessment frameworks of international green building certifications. The main objective is to analyse the concept of sustainable neighbourhoods through international certification systems and to develop insights for urban transformation practices in Türkiye. Within this scope, BREEAM Communities (BREEAM C), LEED Neighbourhood Development (LEED ND), Green Star Communities (Green Star C), CASBEE Urban Development (CASBEE UD), and DGNB Urban Districts (DGNB UD) certifications are comparatively analysed in terms of structure, assessment categories, and scope. The theoretical framework discusses the evolution of sustainability, principles of sustainable urban development, and sustainable neighbourhood approaches, followed by an analysis of how green building certifications are adapted to the neighborhood scale. In the application section, the İşçi Blokları Neighborhood Urban Transformation Project is evaluated within the framework of the LEED Neighborhood Development (LEED ND) certification; the fulfillment of prerequisites and potential points under the credit categories are examined in detail. The results reveal that international certifications can serve as a guide for achieving sustainability goals in urban transformation projects; however, adaptation to local conditions and regulations is essential. The study concludes that integrating sustainable neighborhood design into urban transformation processes is a critical tool for enhancing environmental performance and improving quality of life.