2022–2023 sezonunda oynanmış profesyonel futbol müsabakalarındaki koşu mesafelerinin müsabaka sonuçları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between running distances in professional football competitions played in the 2022-2023 season and the results of the competitions
- Tez No: 888702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada profesyonel futbolcuların müsabaka içerisinde kat ettiği toplam ve farklı hızlarda koşu mesafelerinin müsabaka sonuçları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Türkiye profesyonel futbol üçüncü liginde mücadele eden bir takımın 29 resmi müsabakası değerlendirildi. Müsabakada kat edilen koşu mesafelerinden yüksek şiddetli koşu, sprint ve toplam koşu mesafeleri değerlendirilmeye alınırken, Müsabaka sonuçları TFF resmî sitesinden alındı. Müsabakalarda kat edilen mesafeler GPS teknolojileri aracılığı ile kaydedildi. Futbolcuların müsabaka içerisinde kat ettikleri koşu mesafeleri ile müsabaka sonuçları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla Pearson korelasyon analizi uygulandı. Araştırmamız müsabakada kat edilen koşu mesafelerinin oyuncuların seviyelerini ve futbolun ihtiyaçlarını belirlemede yardımcı olabileceğini ancak müsabaka sonucunu belirlemek için tek başına yeterli olmadığını ortaya koymuştur(p>0.05). Çalışmadan elde edilen bulguların gelecekte benzer konu üzerinde yapılacak çalışmalara destek sunacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the relationship between the total and different speed running distances travelled by professional football players during the competition and the results of the competition. Twenty-nine official competitions of a team competing in the Turkish professional football third division were evaluated. High-intensity running, sprint and total running distances were evaluated from the running distances travelled in the competition, while the competition results were obtained from the official website of TFF. The distances travelled in the competitions were recorded through GPS technologies. Pearson correlation analysis was applied to evaluate the relationship between running distances travelled by football players in competitions and competition results. Our study revealed that the running distances travelled in the competition may be helpful in determining the level of players and the needs of football, but it is not sufficient alone to determine the result of the competition (p>0.05). We believe that these results will support to future studies on the similar subject.