Ahşap tozu maruziyeti olan işçilerde diyetin toplam antioksidan kapasitesinin değerlendirilmesi
Assessment of dietary total antioxidant capacity of workers exposed to wood dust
  1. Tez No: 888703
  2. Yazar: DAMLA DEDEBAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
İşçilerde ahşap tozuna maruziyet kanser ve akciğer patolojileri gibi çeşitli sağlık sorunları ile ilişkilendirilmektedir. Bu araştırma; ahşap tozu maruziyeti olan işçilerin beslenme durumlarının saptanması, diyet toplam antioksidan kapasitesinin değerlendirilmesi ve in-vivo biyokimyasal göstergeler ile olan ilişkisinin ortaya konulması amacıyla planlanıp yürütülmüş kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya 40 ahşap işçisi ve ahşap işinde çalışmayan 30 kişi olmak üzere toplam 70 kişi alınmıştır. Katılımcılara genel özelliklerini, çalışma bilgilerini, beslenme alışkanlıklarını ve son bir ay içindeki besin tüketim sıklıklarını saptamaya yönelik bir soru kağıdı uygulanmıştır. Bireylerden 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı ile fiziksel aktivite kaydı alınmış, enerji ve besin ögesi alımları ile fiziksel aktivite düzeyleri (PAL) hesaplanmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi, üst orta kol çevresi (ÜOKÇ), triseps deri kıvrım kalınlığı (TDKK) ve vücut bileşimi ölçümleri alınmıştır. Bireylere Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği, Yorgunluk Şiddeti Ölçeği ve Algılanan Stres Ölçeği testleri uygulanmış, Oksidatif Denge Skoru hesaplanmıştır. Bireylerin serum örneklerinde toplam antioksidan durum (TAS) ve toplam oksidan durumu (TOS) analizleri yapılmıştır. Alınan idrar örneklerinde 8-Hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdg) ve kreatinin analizleri yapılmış, 8-OHdg düzeyleri kreatinine göre normalize edilmiştir. Besin tüketim kayıtları kullanılarak 7 farklı veri tabanı ve VCEAC (Vitamin C Eşdeğer Antioksidan Kapasite) yöntemi ile diyetin total antioksidan kapasitesi (dTAK) hesaplanmıştır. Ahşap işçilerinin ve kontrol grubundaki bireylerin ortalama yaş, sigara içme durumu, beden kütle indeksi (BKİ) ve aylık hanehalkı gelir düzeyleri benzerdir. Ahşap işçilerinin ve kontrol grubundaki bireylerin beslenme ile ilintili bir sağlık sorunu yoktur ve hiçbiri düzenli olarak ilaç veya supleman kullanmamaktadır. Ahşap işçilerinin %50'si, kontrol grubundaki bireylerin %56,7'si fazla kiloludur (p>0,05). Ahşap işçilerinin %17,5'i'nin, kontrol grubundaki bireylerin %16,7' sinin bel çevresi ölçümleri yüksek kronik hastalık riskine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Exposure to wood dust among workers is associated with various health issues, including cancer and lung pathologies. This study is a cross-sectional investigation designed to assess the nutritional status of workers exposed to wood dust, evaluate their total dietary antioxidant capacity, and determine its relationship with in-vivo biochemical indicators. The study involved 70 participants, including 40 woodworkers and 30 non-woodworkers. A questionnaire was administered to gather data on general characteristics, work-related information, dietary habits, and food consumption frequency over the past month. Participants provided 24-hour dietary recall and physical activity records, from which energy and nutrient intakes, as well as physical activity levels (PAL), were calculated. Anthropometric measurements (body weight, height, waist circumference, mid-upper arm circumference (MUAC), and triceps skinfold thickness (TST)) and body composition were assessed. Participants completed the Pittsburgh Sleep Quality Index, Fatigue Severity Scale, and Perceived Stress Scale, and the Oxidative Balance Score was calculated. Serum samples were analyzed for total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS). Urinary samples were analyzed for 8-Hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG) and creatinine, with 8-OHdG levels normalized to creatinine. The total antioxidant capacity (TAC) of the diet was calculated using seven different databases and the Vitamin C Equivalent Antioxidant Capacity (VCEAC) method. The average age, smoking status, body mass index (BMI), and monthly household income levels of the woodworkers and the control group were similar. Neither the woodworkers nor the control group had any diet-related health issues, and none were using medications or supplements regularly. Among the woodworkers, 50% were overweight, compared to 56.7% in the control group (p>0.05). Waist circumference measurements indicating high risk for chronic diseases were present in 17.5% of the woodworkers and 16.7% of the control group.