Sürdürülebilir enerji temelli mikro şebekelerde güç gereksinimlerinin maliyet ve kayıp parametreleri dikkate alınarak optimum süper kapasitör tahsisi
Allocating optimum super capacitors in sustainable energy-based microgrids considering cost and loss parameters
- Tez No: 888727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVUT SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Elektrik güç sistemleri, kesintisiz güç tedariki için belirli depolama teknolojilerini kullanır ve bu teknolojilerin kapasiteleri optimal ve güvenilir olmalıdır. Bu şekilde, güç sistemi, belirli üretim birimlerinin ani kesintilerine veya beklenmedik yük artışlarına ihtiyaç duymadan düzenli ve sürdürülebilir bir şekilde işlemeye devam edebilir. Bu amaca ulaşmak için, sistemin öngörülemeyen arızaları engellemek için kullanılan kaynaklardan biri olan optimum kapasite seviyesi korunmalıdır. Bu çalışmada, süper kapasitörlerin ataması sırasında, üretim maliyetleri, hat kayıpları ve güvenilirlik gibi üç parametre dikkate alınarak en uygun depolama miktarı belirlenmektedir. 15 baralık bir sistemde, bu üç etken faktörün her biri ayrı ayrı hesaplanarak uygun depolama maliyeti analiz edilmiş ve sekiz farklı senaryo incelenmiştir. Yapılan hesaplamaların sonucunda, hat kayıplarının etkisinin oldukça düşük olduğu ve üretim maliyeti ile güvenilirlik açısından en uygun sonucun elde edildiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, güç sistemlerinde birimlere depolama ayrılması durumunda, sürdürülebilir ve kesintisiz elektrik sağlanması için en uygun planlamanın doğru politikalarla yapılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Electric power systems utilize specific storage technologies for uninterrupted power supply, and these technologies' capacities must be optimal and reliable. This way, the power system can continue to operate regularly and sustainably without the need for sudden interruptions from specific production units or unexpected increases in load. To achieve this goal, the optimal capacity level, which is one of the resources used by the system to prevent unforeseen failures, must be maintained. In this study, the optimum storage amount is determined by considering three parameters: production costs, line losses, and reliability, during the allocation of supercapacitors. In a 15-bar system, the appropriate storage cost is analyzed by separately calculating each of these three influencing factors and examining eight different scenarios. The calculations reveal that the impact of line losses is minimal, and the most suitable outcome is obtained concerning production costs and reliability. Consequently, it is recommended that the most appropriate planning for sustainable and uninterrupted electricity supply in power systems be made with the correct policies when allocating reserves to units.