Zamane: Yaşlı bireylerin gündelik hayatlarını kolaylaştırmak için bir mobil uygulama
Zamane: A mobile application for facilitate the daily lives of elderly individuals
- Tez No: 888740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİDE BULUT, PROF. DR. AYTUĞ ONAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yaşlı bireyler, gündelik hayatlarında fiziksel, zihinsel ve sosyal aktivitelerinde zorlanmaktadır. Dijital teknolojiler, yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artırma ve gündelik hayatlarını kolaylaştırma potansiyeline sahiptir. Ancak, yaşlanmanın getirdiği fiziksel ve zihinsel değişimler, teknoloji kullanımını güçleştirmektedir. Bu tez çalışmasında, yaşlı bireylerin dijital teknolojilere uyum sağlama sürecinde karşılaştıkları zorluklar göz önünde bulundurularak bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Uygulama, yaşlı bireylerin dijital teknolojileri daha etkin ve verimli bir şekilde kullanmalarını sağlayarak gündelik hayatlarını kolaylaştırmayı hedeflemiştir. Aynı zamanda bu zorlukları aşmalarını desteklemek ve dijital teknolojileri daha kolay kullanabilmelerini sağlamak amacıyla çeşitli iyileştirmeler sunacak şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Older people have difficulties with their physical, mental and social activities in daily life. Digital technologies have the potential to improve the quality of life of older people and make their everyday lives easier. However, the physical and mental changes that come with aging make it difficult to use technology. In this thesis, a mobile application was developed that takes into account the difficulties that older people have in adapting to digital technologies. The application aims to facilitate the daily lives of older people by enabling them to use digital technologies more effectively and efficiently. It also aims to provide various improvements to help them overcome these difficulties and facilitate the use of digital technologies.