Basketbolcularda Kettlebell egzersizlerinin şut performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Kettlebell exercises on shooting performance in basketball players
- Tez No: 888741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK AKÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Günümüzde sporcuların istenen atletik performansa ulaşabilmesine yardımcı olacak alternatif ve etkili antrenman metotlarını oluşturmak. Bu çalışmada, Kettlebell egzersizleri ile basketbolcularda kuvvet, hız ve teknik parametrelerinin gelişim incelemesi amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Çalışmaya, 16 erkek basketbolcu dahil edildi. Basketbolcular deney (n=8) ve kontrol (n=8) grubu olarak iki farklı gruba randomize şekilde ayrıldı ve deney grubu 16 birimden (8 hafta x 2 gün) oluşan antrenman sürecine dahil oldu. Araştırma öncesi ve bitiminde uygulanan genel vücut kompozisyon, bacak-sırt kuvveti, pençe kuvveti, itme kuvveti, dikey sıçrama, esneklik, 5-10-20 metre sprint koşu, illinois çeviklik testi, knox dribbling testi ve 2-3 sayılık zig-zag şut testi değerleri ölçüldü. Veriler IBM SPSS Statistics 25 programı ile analiz edildi. Verilerin karşılaştırılmasında eşleştirilmiş örneklem t-testi ve iki grubun karşılaştırılmasında ise bağımsız örneklem t-testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen gruplar arasında antrenman öncesinde genel vücut kompozisyon ölçümleri ve hiçbir test performans değerinde anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0.05). Ön test ve son test performans sonuçları incelendiğinde deney grubunun tüm sprint ve çeviklik performans ile kuvvet, sıçrama performansları açısından son testler lehine olumlu istatistiksel farklılık olduğu tespit edildi (p>0.05). Ayrıca uygulanan antrenmanlar sonucunda 2 sayılık ve 3 sayılık zig-zag şut isabet oranında deney grubu lehine olumlu gelişim sağlandığı gözlemlendi. Sonuç: Kettlebell egzersizlerinin basketbol genel antrenmanlarına destek olarak sporculara uygulanması, kuvvet, hız, çeviklik ve basketbolun şut atma ve top sürme gibi teknik konularında katkı sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To develop alternative and effective training methods to help athletes achieve the desired athletic performance. This study aimed to examine the development of strength, speed, and technical parameters in basketball players through Kettlebell exercises. Material and Method: Sixteen male basketball players participated in the study. The players were randomly divided into two different groups: the experimental group (n=8) and the control group (n=8). The experimental group underwent a training process consisting of 16 sessions (8 weeks x 2 days). Overall body composition measurements, leg-back strength, grip strength, push strength, vertical jump, flexibility, 5-10-20 meter sprint, Illinois agility test, Knox dribbling test, and 2-3-point zigzag shooting test values were assessed before and after the training sessions. Matched-pairs t-tests were employed for paired sample comparisons, and independent samples t-tests were used for comparing the two groups. Results: No significant differences were found between the groups in overall body composition measurements and any test performance values before the training sessions (p>0.05). When comparing the pre-test and post-test performance results, statistically significant improvements were observed in favor of the experimental group in all sprint and agility performances, as well as strength and jumping performances (p>0.05). Additionally, as a result of the applied training, positive development was observed in the experimental group in terms of the 2-point and 3-point zig-zag shooting accuracy rates. Conclusion: Implementing Kettlebell exercises as a supplement to general basketball training is believed to assist athletes in strength, speed, agility, and technical aspects of basketball.