Suç işleyen ve suç işlemeyen bipolar bozukluk tanılı erkek hastalarda silik nörolojik belirtiler, erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, antropolojik parmak uzunlukları oranlarının (2D:4D) karşılaştırılması
Comparison of soft neurological signs, adult attention deficit hyperactivity disorder, anthropological finger length ratios (2D:4D) in male patients with criminal and non-criminal bipolar disorder
  1. Tez No: 888739
  2. Yazar: HALİL ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ESRA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada suç işleyen bipolar bozukluk tanılı erkek hastalarda nörogelişimsel sorunlara işaret eden silik nörolojik belirtilerin, erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtilerinin ve parmak uzunlukları oranının suç işlemeyen bipolar bozukluk tanılı erkek hastalarla karşılaştırılarak değerlendirmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bipolar bozukluk hastalarında suç davranışı ile sosyodemografik ve klinik özellikler arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. YÖNTEM: SBÜ Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri adli psikiyatri polikliniklerine ve yataklı servislerine takip ve tedavi amacıyla 1 Haziran 2023-1 Kasım 2023 tarihleri arasında başvuran ve çalışmanın belirlenen dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uygun erkek hastalar dahil edilmiştir. Katılımcılara öncelikle sosyodemografik verilerin elde edilmesi amacıyla Sosyodemografik Veri Formu uygulanmıştır. Ardından bipolar bozukluk olguların klinik remisyon halinde olduklarının tespiti için Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcılara Nörolojik Değerlendirme Ölçeği, Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS) ve Taylor Suç Şiddeti Derecelendirme Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca her iki el ikinci ve dördüncü parmak uzunlukları ölçülerek 2D/4D parmak uzunlukları oranı hesaplanmıştır. BULGULAR: Suç işleyen grupta suç işlemeyen gruba göre manik epizod sayısının ve sigara kullanımının anlamlı olarak daha fazla olduğu, tedavi uyumunun anlamlı olarak daha düşük olduğu, suç şiddeti orta ve üstü grupta ASRS toplam ve hiperaktivite/dürtüsellik alt grup puanlarının anlamlı olarak daha yüksek saptandı. Ayrıca SNB alt gruplarından diğer nörolojik bulgular puanları ile ASRS dikkat eksikliği alt grup puanları arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu, ASRS toplam puanları ve hiperaktivite/dürtüsellik alt grup puanları arasında ise pozitif yönde anlamlı ilişki saptandı. SNB duyusal bütünleştirme alt grup puanları ile ASRS toplam puanları ve dikkat eksikliği alt grup puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptandı. SNB motor koordinasyon alt grup puanları ile ASRS toplam puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptandı. Katılımcı hastaların yaşıyla ; SNB toplam puanları, SNB alt grup puanları, ASRS toplam puanları ve alt grup puanları (dikkat eksikliği, hiperaktivite/dürtüsellik) arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptandı. Katılımcı hastaların manik epizod sayısı ile SNB toplam puanları ve motor kordinasyon alt grup puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu, katılımcıların hastalık süresi ile SNB toplam puanları, SNB alt grup puanları (motor koordinasyon, karmaşık duyusal bütünleştirme), ASRS toplam puanları ve ASRS alt grup puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu, katılımcıların öğrenim süresi ile SNB toplam puanları ve alt grup puanları arasında negatif yönde anlamlı ilişki saptandı. SONUÇ: Bu çalışmada suç işleyen bipolar bozukluk tanılı erkek hastalarda 2D:4D, SNB ve DEHB belirtileri değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuçları, BB hastalarında suç davranışının değerlendirilmesinde nörogelişimsel özelliklerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to evaluate neurological soft signs indicative of neurodevelopmental problems, symptoms of adult attention deficit hyperactivity disorder (ADHD), and finger length ratios in male patients diagnosed with bipolar disorder who have committed crimes, comparing them with male patients diagnosed with bipolar disorder who have not committed crimes. Additionally, the study examined the relationship between criminal behavior and sociodemographic and clinical characteristics in bipolar disorder patients. METHODS: Between June 1, 2023, and November 1, 2023, male patients who met the specified inclusion and exclusion criteria were enrolled from SBÜ Beyhekim Training and Research Hospital Psychiatry forensic psychiatry outpatient clinics and inpatient services for follow-up and treatment purposes. Initially, a Socio-demographic Data Form was administered to collect socio-demographic information from the participants. Subsequently, the Young Mania Rating Scale and Hamilton Depression Rating Scale were applied to assess clinical remission status in cases of bipolar disorder. Participants were also evaluated using the Neurological Evaluation Scale, Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS), and Taylor's Violence Rating Scale. Additionally, the lengths of the second and fourth fingers of both hands were measured to calculate the 2D:4D digit ratio. RESULTS: In the offending group, the number of manic episodes and cigarette use were significantly higher compared to the non-offending group, and treatment adherence was significantly lower. Additionally, in the group with medium and high crime severity, the ASRS total scores and hyperactivity subscale scores were significantly higher. Furthermore, there was a significant negative relationship between scores of other neurological findings subgroups of the NSS and ASRS inattention subscale scores, while a significant positive relationship was found between ASRS total scores and hyperactivity subscale scores. A significant positive relationship was also observed between NSS sensory integration subscale scores and ASRS total scores and inattention subscale scores. Additionally, a significant positive relationship was found between NSS motor coordination subscale scores and ASRS total scores. There was a significant positive relationship between participants' age and NSS total scores, NSS subscale scores, ASRS total scores, and ASRS subscale scores (inattention, hyperactivity/ impulsivity). A significant positive relationship was found between the number of manic episodes and NSS total scores and motor coordination subscale scores. There was also a significant positive relationship between the duration of the illness and NSS total scores, NSS subscale scores (motor coordination, complex sensory integration), ASRS total scores, and ASRS subscale scores. Conversely, a significant negative relationship was found between the duration of education and SNB total scores and subscale scores. CONCLUSION: In this study, 2D:4D ratio, NSS (Neurological soft signs) and symptoms of ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) were evaluated in male patients diagnosed with bipolar disorder who have committed crimes. Our findings indicate that neurodevelopmental characteristics should also be considered when assessing criminal behavior in BD patients