Antiseptik ve dezenfektanların mikrobiyal kontaminasyonu
Microbial contamination of anticeptics and disinfectans
- Tez No: 88875
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
7. ÖZET Nozokomiyal infeksiyonlar günümüzde önemli bir problem olmaya devam etmektedir. Nozokomiyal infeksiyon etkenleri genellikle antibiyotiklere çokhı direnç gösteren oportünist patojenler olup, sıklıkla infekte ve kolonize hastalardan, hastane personelinin elleri ile yeni hastalara yayılmaktadır. Daha sonra duyarlı hastalarda infeksiyon gelişmektedir. Ancak bunun dışında da hastanedeki çeşitli cansız ortamlar bu oportünist patojenler için kaynak teşkil edebilmektedir. Sterilizasyon ve dezenfeksiyon yöntemleri ile bu kaynaklardan bulaşma önlenmeye çalışılırken uygun şartların her zaman mümkün olmaması, zaman zaman dezenfektanların da bir infeksiyon kaynağı olarak karşımıza çıkmasına neden olmaktadır, özellikle tek kullanımlık yarı kritik tıbbi araçların ekonomik görülmemesi durumlarında sık sık tekrar kullanım sırasında uygulanan dezenfeksiyon yöntemleri bu tip infeksiyon kaynaklarının en sık görülenleridir. Bu nedenle Trakya Üniversitesi Hastanesinde bu özelliklere uyan pens kavanozu, saksın kateter kavanozu, spekulum kabı, endoskop kabı gibi içinde çeşitli dezenfektanlar bulunan solüsyonlardan 41 örnek alınıp tween 80'li triptik soy ağara uygun dilüsyonlarda ekilerek kontaminasyon yoğunluğu ve üreyen mikroorganizmalar araştırıldı. 41 örnekten ll'inde, toplam 12 mikroorganizma İO'-IO7 yoğunluklar arasında saptandı. En sık Burkholderia cepacia, ikinci sıklıkta Acînetobacter spp. saptandı. Bu dönem içinde bu iki mikroorganizmaya bağlı, alınan örneklerle ilişkili bir infeksiyon saptanmadı. Ancak bu iki mikroorganizmanın bilinen nozokomiyal infeksiyon etkenleri olması, hastanemizde de dezenfektan solüsyonlarının kullanımının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğim* ortaya koymaktadır. 33
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Microbial contamination of antiseptics and disinfectants Nosocomial infections are still important problems. Nosocomial infection agents are usually multiple antibiotic resistant and opportunist pathogen microorganisms. They dispense from infected and colonized patients to new patients via hands of health care staff. Then in sensitive patients infections occur. Furthermore inorganic environment may sometimes source of this opportunist patogens. On the one hand sterilization and disinfection procedures prevent this contamination but on the other hand appropriate conditions are sometimes impossible in practical use. Thus disinfectants are sometimes sources of infection. Particulary when disposible semicritical medical equipments are not economical, frequent reuse of these equipments with disinfection procedures are the most seen source of this type contamination. So we have investigated 41 disinfectant container in several clinics of Trakya University HospitaL Specimens were inoculated to triptic soy agar with tween 80 in appropriate dilutions and colonies counted and microorganisms identificated. In 11 of 41 specimens, totally 12 microorganisms isolated in 101 to 107 colony counts. The most isolated microorganism was Burkholderia cepacia and second was Acinetobacter spp. In this period any infection caused by these microorganisms in our hospital were detected. But these microorganisms are known as nosocomial infectious agents, so disinfection procedures in our hospital must be scrutinized. 34