Resampling methods and their applications in liu regression
Lıu regresyonda yeniden örnekleme metotları ve uygulamaları
- Tez No: 888761
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KAÇIRANLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yeniden örnekleme yöntemleri, daha önce tahmin yapamadığımız istatistikler için tahminler yapmamıza veya diğer tahmin yöntemlerini kullanarak elde ettiğimiz tahminleri kontrol etmemize yardımcı olan temel verilere dayanan tahminler elde etmek için kullanılır. Bu tezde yeniden örnekleme yöntemlerinin lineer regresyona, özellikle de Liu tahmin edicisine uygulanması üzerinde çalışılmıştır. Öncelikle farklı yeniden örnekleme yöntemlerinden bahsedilmiştir. Ardından Liu regresyon parametrelerinin güven aralıklarını tahmin etmek için yeniden örnekleme yöntemlerinin uygulanması önerilmiştir. Daha sonra, Liu yanlılık parametresinin en uygun değerini bulmak için önyükleme ve çapraz doğrulama yöntemi kullanılmıştır ve son bölümde, Liu parametresini tahmin etmeye yönelik farklı yöntemlerin, farklı güven aralık tahmin yöntemleri kullanılarak tahmin edilen güven aralıkları üzerindeki etkilerini göstermek için yeniden örnekleme yöntemleri kullanılmaya çalışılmıştır. En sonunda, temel bulgular ve sonuçlara ilişkin bir tartışmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Resampling methods are used to provide estimates relying on the underlying data, which helped make estimates for statistics that could not have been before, or double check the estimates obtained using other estimation methods. In this thesis, the application of resampling methods on the linear regression, especially the Liu estimator (LE), is explored. First, diverse resampling methods are discussed. Next, the application of the resampling methods as a tool to estimate the confidence interval (CI) of the Liu regression parameters (LPs) is proposed. After that, the Bootstrap method and cross-validation are used to find the optimal value of the Liu biasing parameter, and in the last chapter the resampling methods are employed to show the effects of different methods of estimating the Liu parameter (LP) on the CI that are estimated using different CI estimation methods. In the conclusion, a comprehensive discussion of the key findings and conclusions is provided.