Resampling methods in hypothesis testing
Hipotez testinde yeniden örnekleme yöntemleri
  1. Tez No: 491172
  2. Yazar: UĞUR BİNZAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN YILDIZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kitle parametrelerinin karşılaştırılmasına ilişkin çıkarım yapmak, istatistikteki en yaygın problemlerden biridir. Geleneksel parametrik yöntemlerin normallik ve sabit varyanslılık varsayımlarının ihlalinden oldukça etkilendiği bilinmektedir. Parametrik olmayan testler, normallik ve sabit varyanslılık varsayımlarının ihlali durumunda en sık kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemlere ek olarak, bilgisayarların yaygınlaşması sebebiyle yeniden örnekleme yöntemleri de ön plana çıkmıştır. Bu tezde, yeniden örnekleme yöntemleri ve hipotez testleri üzerine uygulamaları incelenmiştir. İki bağımsız ve üç veya daha fazla bağımsız örneklem için kullanılan yeniden örneklemeye dayalı yöntemler, I. tip hata ve güç açısından parametrik ve parametrik olmayan alternatifleriyle bir Monte Carlo simülasyon çalışması ile karşılaştırılmıştır. Yöntemlerin performansı dengeli ve dengesiz tasarımlar ile farklı varyanslılık da dikkate alınarak, farklı özellikteki teorik dağılımlar için incelenmiştir. Genel olarak, budanmış ortalamaya dayalı bootstrap yöntemler, I. tip hatayı kontrol etmede daha başarılı sonuçlar vermiştir. Bununla birlikte, tahmin edilen test güçlerine göre yöntemler arasında üstünlük saptanamamıştır. En güçlü yöntem incelenen duruma göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Making inference about the comparison of the parameters of the populations is one of the most common issues in statistics. It is well known that the conventional parametric methods are highly affected by violations of normality and homoscedasticity assumptions. Non-parametric tests are the most frequently used methods in the case of non-normality and heteroscedasticity. In addition to these methods, resampling based methods become more prominent since computers spread rapidly in last decades. In this thesis, the resampling based methods and their applications on hypothesis testing are investigated. The investigated methods for two independent and three or more independent samples and their parametric and non-parametric counterparts are compared in terms of their ability to control type I error and powers via a Monte Carlo simulation study. The performance of the methods are investigated under various theoretical distributions. The balanced and unbalanced designs and heteroscedasticity are also considered. In general, bootstrap methods based on trimmed mean give satisfactory results when controlling the type I error. However, no superiority is obtained between the investigated methods in terms of power estimates. The most powerful methods are varied from case to case.