Understanding the influence of organizational culture ontechnical debt accumulation and management
Örgüt kültürünün teknik borç birikimi ve yönetimi üzerindekietkisini anlamak
- Tez No: 888765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ÖZCAN TOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Teknik Borç (TB), yazılım geliştirmede ideal olmayan bir çözüm seçmenin neden olduğu ek iş yükünün maliyetini tanımlamak için kullanılan bir metafordur. Zamanla, TB birikir ve bir yükümlülük olarak geri döner. Bu durum kod kalitesini ve sistem işlevselliğini korumak için önemli ölçüde yeniden yapılandırma gerektirir. Yirmi yılı aşkın bir süre önce tanıtılmasına rağmen, TB yönetimi yazılım geliştirmede kritik bir endişe olmaya devam etmektedir. Birçok faktör TB birikimini ve yönetimini etkilerken, örgüt kültürü yazılım geliştirme ekiplerinin davranışlarını ve karar alma süreçlerini önemli ölçüde şekillendirir. Önemine rağmen, örgüt kültürünün TB birikimi ve yönetim faaliyetleri (TBY) üzerindeki etkisine ilişkin literatürde dikkate değer bir boşluk bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kültürel dinamiklerin TB birikimini ve yönetimini nasıl etkilediğini belirlemektir. Bu çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir kombinasyonu kullanılmıştır. İlk olarak, literatür taraması yapılarak kapsamlı bir TB türleri ve göstergeleri listesi oluşturulmuştur. Bu liste beş sektör uzmanının görüşleri doğrultusunda geliştirilerek, on farklı TB türü ile 120 TB göstergesi belirlenmiştir. Her bir gösterge için en az iki özelleştirilmiş değerlendirme sorusu tanımlanmıştır. Daha sonra, örgüt kültürü türleri ile TB yönetimi arasındaki ilişkiyi anlamak için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların çalıştıkları organizasyona dair kültürel algılarını değerlendirmek için Örgütsel Kültür Değerlendirme Aracı (OCAI) kullanılmıştır. Altı farklı alanda çalışan 30 yazılım sektörü çalışanından alınan yanıtlar, Klan ve Pazar kültürlerinin hakim olduğu organizasyonların daha yüksek seviyelerde TB biriktirme eğiliminde olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, Klan kültürü hem resmi hem de resmi olmayan TBY faaliyetlerinin benimsenmesini etkilerken, Hiyerarşi kültürü sistematik TBY yaklaşımlarına vurgu yapmaktadır. Bu bulgular, örgüt kültürünün teknik borç sonuçları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ve organizasyonlardaki kültürel dinamikleri ele almak için özel olarak tasarlanmış TBY stratejilerinin uygulanmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Technical Debt (TD) is a metaphor to describe the cost of additional work caused by choosing a non-ideal solution in software development. Over time, TD accumulates and returns as a liability, necessitating significant refactoring to maintain code quality and system functionality. Despite being introduced over two decades ago, TD management remains a critical concern in software development. Numerous factors influence TD accumulation and management, with organizational culture significantly shaping the behaviour and decision-making processes of software development teams. Regardless of its significance, there exists a notable gap in literature concerning the influence of organizational culture on TD accumulation and management activities (TDM). The purpose of this study is to identify how cultural dynamics affect the TD accumulation and its management. A combination of quantitative and qualitative research methods was employed in this study. First, comprehensive list of TD types and indicators was compiled through a literature review and by obtaining the opinions of five experts. This resulted in the identification of 120 TD indicators across ten distinct TD types. For each indicator, at least two tailored assessment questions were defined. Afterwards, semi-structured interviews were conducted to understand the relationship between organizational culture types and TD management. Organizational Culture Assessment Instrument (OCAI) was used to evaluate the participants' cultural perceptions of their organizations. Responses from 30 software industry practitioners across six different domains revealed that organizations dominated by Clan and Market cultures tend to accumulate higher levels of TD. Additionally, Clan culture influences the adoption of both formal and informal TDM activities whereas Hierarchy culture places emphasis on systematic TDM approaches. These findings suggest that organizational culture has a major effect on the outcomes of technical debt and emphasise the importance of implementing management strategies specifically designed to address the cultural dynamics reside in organizations.