Symbolism of Contemporary Mosque
Çağdaş Cami Mimarisinde Sembolizm
- Tez No: 888789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ISTVàN KRİSTO-NAGY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Din, Archeology, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Exeter
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, özellikle hafıza ve kültürel kimliğin temsiline odaklanarak, çağdaş İslam mimarisinde sembolizmin rolünü incelemektedir. Bir toplumun sosyoekonomik, kültürel ve teknolojik gerçekliklerinin bir yansıması olarak mimari, geleneksel iletişim biçimlerini aşan sembolik bir dil işlevi görmektedir. İslam mimarisinde semboller, tarihsel olarak dini ve kültürel değerlerin aktarılmasında merkezi bir rol oynamıştır. Araştırma, modernizmin, batılılaşmanın ve teknolojik ilerlemelerin cami mimarisi üzerindeki etkisiyle ilgili devam eden tartışmalara değinmekte ve çağdaş cami tasarımlarının bu değişiklikleri entegre edip etmediğini veya bunlara direnip direnmediğini araştırmaktadır. Bu çalışma, İstanbul'daki dört 21. yüzyıl camisinin hermeneutik analizi yoluyla, bu yapıların sembolik unsurlarını klasik İslam mimarisininkilerle karşılaştırmaktadır. Sembolik anlamın sürekliliğini ve dönüşümünü değerlendirerek, İslam mimari uygulamasında gelenek ve modernitenin kesiştiği nokta üzerine daha geniş tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Architecture serves as a reflection of human efforts to shape the environment, acting as a bridge between the past and future while mirroring the socioeconomic, cultural, and technological realities of societies. Symbolism, an essential element of architectural language, facilitates the expression of complex ideas, beliefs, and cultural values, transcending ordinary language. This research investigates the role of symbolism in contemporary Islamic architecture, focusing on mosques as cultural and religious symbols. Using a hermeneutical approach, the thesis explores the use of symbolic elements in four 21st-century mosques in Istanbul, contributing to the debate on classical versus modern mosque design. By comparing symbolic elements in contemporary and classical periods, this study aims to assess Islamic architecture's response to modernity and cultural transformation.