Gebelik sırasında ilaç kullanımına ilişkin bilgi, inanç ve uygulamalar anketinin türkçe geçerliliğinin ve kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the Turkish validity and use of the knowledge, beliefs and practices survey on drug use during pregnancy
  1. Tez No: 888813
  2. Yazar: YAĞMUR ASLAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BÜŞRA NUR ÇATTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İlaçların gebelik fizyolojisiyle birlikte özelliklerinin değişmesi gebe kadınların ilaç kullanımında değişikliğe gitmesi sonucunu doğurduğundan bu konudaki bilgileri ve uygulamaları akılcı ilaç kullanımı açısından önem kazanmaktadır. Bu çalışmada,“Gebelik Sırasında İlaç Kullanımına İlişkin Bilgi, İnanç ve Uygulamalar Anketi”nin Türkçe versiyonunun geçerliliğinin ve kullanımının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız Ocak 2024-Nisan 2024 tarihleri arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran en az bir ilaç kullanan gebe kadınlar ile gerçekleştirilmiştir. Anketin Türkçe versiyonunun Cronbach alfa katsayısı ve test-tekrar test güvenilirliği için Wilcoxon testi kullanılarak iç tutarlılığı değerlendirilmiştir. Daha sonra demografik verileri de kaydedilen 181 gebeye anket uygulanarak sonuçları değerlendirilmiştir. Cronbach alfa değerinin 0.7 ve Wilcoxon testine göre p>0,05 sonucunun elde edilmesi ile anket geçerliliği ve güvenilirliği sağlanmıştır. Anketin uygulandığı 181 gebenin ortanca yaşı 29 yıldır. Anketten minimum 6 maksimum 34 puan alınmıştır ve ortanca puan 27'dir.
Özet (Çeviri)
Since the changes in the properties of drugs along with the physiology of pregnancy result in changes in the use of drugs by pregnant women, knowledge and practices on this subject gain importance in terms of rational drug use. The aim of this study was to evaluate the validity and utilization of the Turkish version of the questionnaire of“Knowledge, beliefs, and practice of pregnant women regarding medication use during pregnancy”. The study included pregnant women who visited the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic and used at least one medication between January to April 2024. Cronbach's alpha coefficient and test-retest reliability were used to assess the internal consistency of the Turkish version of the questionnaire. Subsequently, the questionnaire was applied to 181 pregnant women whose demographic data were also recorded and the results were evaluated. The validity and reliability of the questionnaire was ensured by obtaining a Cronbach's alpha value of 0.7 and p>0.05 according to the Wilcoxon test. The questionnaire was applied to 181 pregnant women with a median age of 29. Questionnaire scores ranged from 6 to 34, with a median of 27. There was no statistically significant correlation between the total score obtained from the questionnaire, and age, number of pregnancies, gestational week and frequency of doctor visits (p>0.05).