Dinamik simetrilere dayalı çekirdeklerin enerji seviyelerinin istatistiksel analizi
Statistical analysis of nuclei energy levels base on dynamical symmetries
  1. Tez No: 888812
  2. Yazar: BAHRAM RASHIDIAN MALEKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMMED ALI JAFARIZADEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: University of Tabriz
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
En yakın komşu aralık dağılımı yöntemi, enerji seviyelerinin istatistiksel analizi ve nükleer spektrumun düzenli ve kaotik davranışının incelenmesi için olağan yöntemlerden biridir. Bu yöntem farklı dağılım fonksiyonlarının (Brody, Berry-Robnik, Abul-Magd dağılım fonksiyonu) belirsiz parametrelerinin belirlenmesine dayanmaktadır. Bu parametre, bitişik enerji seviyeleri arasındaki mesafelerden oluşan ve birim ortalama mesafesine sahip histogramın fit ile elde edilir. Bu tezde, seviyeler arasındaki mesafenin dağılım fonksiyonlarının belirsiz parametresini belirlemek için maksimum olabilirlik tahmin yöntemi kullanılmıştır. Ve deforme olmuş ve gerilmiş çekirdekler ile bozon etkileşim modelinin simetri sınırlarını temsil eden çekirdekler ve bu simetri sınırları arasındaki faz geçişi olan çekirdeklerine ilişkin enerji seviyelerinin istatistiksel analizi incelenmiştir. Aynı zamanda farklı dağılım fonksiyonları için tahmin doğruluğu Cramer-Rao alt sınır yöntemiyle ölçülmüştür. Maksimum olabilirlik yönteminden elde edilen değerlerin en düşük Cramer-Rao alt sınırı değerine sahip olduğu ve bunun sonucunda fit yönteminden elde edilen değerlere göre yüksek doğruluk ve küçük hataya sahip olduğu anlaşılmaktadır. Elde edilen sonuçlar, geçiş çekirdekleri ile karşılaştırıldığında simetriye sahip çekirdeklerin düzenli davranışını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Nearest Neighbor Spacing Distribution (NNSD) is one of the commonly used methods in statistical analysis of regular and chaotic behaviors of nuclear spectra. This method based on estimation the parameter of different distribution functions (Brody, Berry-Robnik, Abul-Magd), which fit the histograms constructed of adjacent distance between energy levels of nuclear spectra which have mean equal to one. In this thesis, we have investigated the Nearest Neighbor Spacing Distribution with maximum likelihood (ML) estimation method. Also we have analyzed level statistics of nuclei correspond to three dynamical symmetry limits of Interaction Boson Model (IBM), transitional region between these limits and Oblate , prolate nuclei. To investigate the precision of estimated value, we have applied Cramer- Rao Lower Bound (CRLB) to our procedure . Estimated value with ML method fairly close to CRLB and reduce uncertainty in compare to other method.