Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda kalp hızı değişkenliği ve Moxo Dikkat Testi ilişkisi
The relationship between heart rate variability and Moxo Attention Test in children with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 888821
  2. Yazar: YAREN KAYA TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada amacımız DEHB'si olan 6-12 yaş arası çocukların Moxo dikkat testi alt parametreleri ve kalp hızı değişkenliği (KHD) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bulgulardaki tutarsızlıklara rağmen bakılmamış olan Moxo testi ile KHD arasındaki bağlantıyı belirleyip KHD'nin DEHB'de bir biyobelirteç olarak kullanımına olanak sağlamaktır. Çalışmadaki 54 katılımcıya Moxo dikkat testi uygulanarak DEHB bulgusu olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Ardından KHD değerleri ölçülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre iki grup arasında yaş, gebelik süresi, doğum süresi, doğum kilosu ve KHD parametreleri açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır. KHD parametrelerinden minimum kalp hızı (minHR), tüm NN aralıklarının standart sapması (SDNN), ardışık NN aralıklarının kare farklarının karekökü (RMSSD), NN aralık histogramı üçgen interpolasyonu (TINN), parasempatik sinir sistemi indeksi (PNS Index), çok düşük frekans (VLF), düşük frekans (LF), yüksek frekans (HF), düşük frekans bandı gücünün logaritması (Power_LF_log), yüksek frekans bandı gücünün logaritması (Power_HF_log), çok düşük frekans gücünün total değeri (Total_Power_VLF_ms2), VLF_A, doğrusal olmayan ölçümlerden SD değeri (Non_Linear_SD_Value), yaklaşık entropi değeri (Non_Linear_ApEn) ve örnek entropi değeri (Non_Linear_SampEn), Moxo dikkat testine göre oluşturulan zamanlama yetisi grupları arasında; VLF, LF, Power_VLF_log ve Total_Power_VLF_ms2 değerleri de hiperaktivite bulgusu olan gruplar arasından farklılaşmaktadır. Moxo dikkat testinin dikkat ve dürtüsellik grupları arasında KHD parametrelerinin anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Kayıt bağlamında, kayıt uzunluğu, kayıtların yapıldığı saat veya kayıt yöntemi, solunum ve kan basıncı gibi faktörler dikkate alınmalıdır. Değişkenler arasında yaş, cinsiyet, kalp atış hızı ve ek tanılar önemlidir. DEHB tanı grubu ve kontrol grumunun ayrımında hekim teşhisiyle beraber bilgisayar tabanlı testlerin (CPT) kullanımı önemli olabilir. KHD üzerine yapılacak daha büyük örneklemli daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relationship between heart rate variability (HRV) and sub-parameters of the Moxo attention test in children aged 6-12 years with ADHD. Our aim was to determine the link between the Moxo test and HRV, which has not been examined despite the inconsistencies in the findings, and to enable the use of HRV as a biomarker in ADHD. The 54 participants in the study were divided into two groups as those with and without ADHD findings by applying the Moxo attention test. Then, HRV values were measured. According to the findings obtained from the study, no significant difference was found between the two groups in terms of age, gestation period, delivery time, birth weight and HRV parameters. Among the HRV parameters, minimum heart rate (minHR), standard deviation of all NN intervals (SDNN), square root of square differences of consecutive NN intervals (RMSSD), triangular interpolation of NN interval histogram (TINN), parasympathetic nervous system index (PNS Index), very low frequency (VLF), low frequency (LF), high frequency (HF), logarithm of low frequency band power (Power_LF_log), The logarithm of high frequency band power (Power_HF_log), total value of very low frequency power (Total_Power_VLF_ms2), VLF_A, SD value (Non_Linear_SD_Value), approximate entropy value (Non_Linear_ApEn) and sample entropy value (Non_Linear_SampEn) from non-linear measures, between the timing ability groups formed according to the Moxo attention test; VLF, LF, Power_VLF_log and Total_Power_VLF_ms2 values also differed between the groups with hyperactivity findings. It was determined that the HRV parameters of the Moxo attention test did not show significant differences between the attention and impulsivity groups. In the context of recording, factors such as recording length, time of recording or recording method, respiration and blood pressure should be taken into account. Among the variables, age, gender, heart rate and additional diagnoses are important. The use of computer-based tests (CPT) in conjunction with physician diagnosis may be important in differentiating between the ADHD diagnostic group and the control group. Further studies with larger samples are needed on HRV.