Aronya içeren gıda takviyelerinde bulunan majör bileşiklerin HPLC ile eşzamanlı analizi
Simultaneous analysis of major compounds in aronia-containing food supplements by HPLC
- Tez No: 888820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ERGİN KIZILÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Aronia melanocarpa meyvesi zengin antioksidan aktivitesi ve yüksek biyoaktif bileşik içeriğinden dolayı sağlıklı beslenmenin değerli bir bileşenidir. Son zamanlar aronyaya artan ilgi nedeniyle birçok gıda ürünü ve gıda takviyeleri ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında, aronya içeriğindeki antosiyaninlerden siyanidin-3- galaktozit, siyanidin-3-arabinozit ve siyanidin-3-glukozitin yan yana miktar tayinine imkan sağlayan bir sıvı kromatografisi metodu geliştirilmiş ve ICH Q2 (R1) kılavuzuna göre valide edilmiştir. Geliştirilen bu yöntemde üç etken maddenin yan yana analizi Phenomenex, Gemini C18, (5μm, 150 x 4,6mm) kolonda ve 30°C'de gerçekleştirilmiştir. Mobil faz olarak %1 glasiyel asetik asit:ACN:fosforik asit (510:485:5) (h:h:h) ve %0,5 fosforik asit çözeltileri kullanılmış ve 0,8 mL/dk akış hızında gradient sistem uygulanmıştır. Siyanidin-3-galaktozit ve siyanidin-3-arabinozit 2,5-12,5 μg/mL; siyanidin-3-glukozit 0,25-4,0 μg/mL konsantrasyon aralıklarında doğrusal olarak bulunmuştur (r>0,99). Geliştirilen ve valide edilen yöntem aronya içeren numunelerin analizlerinde başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aronia melanocarpa fruit is a valuable component of a healthy diet due to its rich antioxidant activity and high content of bioactive compounds. Recently, many food products and food supplements have emerged due to the increasing interest in aronia. In this thesis, a liquid chromatography method for the simultenous quantification of the anthocyanins cyanidin-3-galactoside, cyanidin-3-arabinoside and cyanidin-3- glucoside in aronia was developed and validated according to ICH Q2 (R1) guidelines. In this HPLC system, the simultenous analysis of the three active substances was performed on a Phenomenex, Gemini C18, (5μm, 150 x 4.6mm) column at 30°C. As mobile phase, 1% glacial acetic acid:ACN:phosphoric acid (510:485:5) (h:h:h) and 0.5% phosphoric acid solutions were used and a gradient system was applied at a flow rate of 0.8 mL/min. Cyanidin-3-galactoside and cyanidin-3-arabinoside were found linearly in the concentration ranges 2.5-12.5 μg/mL and cyanidin-3-glucoside 0.25-4.0 μg/mL (r>0.99). The developed and validated method was successfully applied to the analysis of samples containing aronia.