Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda kalp hızı değişkenliği ve bunların klinik parametrelerle ilişkisi
Heart rate variability in children with attention deficit and hyperactivity disorder and its relation with clinical parameters
  1. Tez No: 329138
  2. Yazar: TUĞBA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZEL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ilaç tedavisi kullanmayan DEHB tanılı hastalarda KHD parametrelerini sağlıklı çocuklarla arşılaştırmak ve KHD parametreleriyle klinik değişkenlerin ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Araştırmaya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine dikkat eksikliği ve hareketlilik yakınmaları ile başvuran DSM IV tanı kriterleri ve Okul Çağı (6-18 Yaş) Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu- Türkçe (ÇGDŞ-ŞY-T) göre DEHB tanısı alan 8-12 yaş aralığındaki 51 çocuk alınmıştır. Aynı yaş grubunda ve cinsiyetteki 51 sağlıklı çocuktan kontrol grubu oluşturulmuştur. Tüm çocuklar, Çocuklar için Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (ÇDSKE), Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) ve Çocuklar için Anksiyete Duyarlılığı İndeksi (ÇADİ) ile değerlendirilmiştir. Anne ve babalar, sosyodemografik bilgi formu ve Conners Ebeveyn Değerlendirme Ölçeği-Yenilenmiş Uzun Formu (CEDÖ Y:U) ile değerlendirilmiştir. Klinik değerlendirmeleri yapılan çocuklar, 24 saatlik Holter cihazı ile KHD parametreleri açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma ve kontrol grubu arasında KHD parametreleri açısından her iki grup arasınd anlamlı bir fark bulunamamıştır. DEHB?nin alt tipleri ile KHD parametreleri arasındaki ilişki incelenmiş, fakat anlamlı bir fark saptanmamıştır. DEHB?si olan çocukların sağlıklı kontrol grubuna göre ÇDSKE, ÇDÖ ve ÇADİ puanları daha yüksek bulunmuştur. Tartışma: DEHB?li çocuklar ile sağlıklı kontrol grubu, Otonom Sinir Sistemini (OSS) değerlendirmede duyarlı bir yöntem olan 24 saatlik Holter cihazı takılarak değerlendirilmiş ve KHD açısından her iki grup arasında fark bulunamamıştır. Bu sonuç DEHB?nda KHD yöntemi ile ölçülen otonom sinir sistemi (OSS) işlevlerinde farklılık olmadığını desteklemektedir. Ancak, DEHB hastalarında OSS işlevini araştıracak daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the heart rate variability (HRV)parameters of children with ADHD without treatment and to compare with the healthy peers and to investigate the relation of these parametres with clinical variables. Method: Fifthy-one children aged 8 to 12 years who are diagnosed as ADHD at Inonu University Medical School Child and Adolescence Psychiatri Department were enrolled to the study. The diagnosis of ADHD was based on DSM-IV criteria and Child and Adolescent Schedule of Affective Disorders and Schizophrenia (K-SADS). Also age and sex matched 51 healthy peers of these children made up the control group. All of the patients and controls were evaluated with State-Trait Anxiety Inventory (STAI)Children's Depression Inventory Scores (CDIS) and Childhood Anxiety Sensitivity Index (CASI). The parents were asked to fill the sociodemographical information form and the revised Conners? Parent Rating Scale (CPRS-R). Twenty-four hour cardiac rhythm Holter monitoring was performed and HRV parameters of patients and controls were compared. Results: There was no difference between children with ADHD and healthy controls in terms of HRV parameters. Also no significant difference was observed when subtypes of ADHD were compared among HRV parameters. STAI, CDIS and CASI scores of children with ADHD was significantly higher than that of controls. Discussion: Children with treatment free ADHD and healthy controls were compared among HRV parameters of 24-hour rhythm Holter monitoring which is a sensitive method for evaluation of autonomic nervous system (ANS) functioning and there was no significant difference between patients and controls. These results support that there is no different ANS functioning measured by HRV parameters in patients with ADHD. Further investigations are needed to evaluate ANS functions in patients with ADHD.