Student activism in turkey through a comparative perspective: Change and continuity from the 1970s onwards
Karşılaştırmalı bir perspektiften Türkiye'de öğrenci aktivizmi:1970'lerden günümüze değişim ve süreklilik
- Tez No: 888879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Bu tez, Türkiye'deki devlet otoriteleri ile öğrenci hareketleri arasındaki karmaşık ilişkileri, devletin çok boyutlu baskı stratejilerini merkeze alarak ele almaktadır. Araştırma, Türkiye'de gerçekleşen üç önemli öğrenci aktivizm dönemine odaklanmaktadır: 1975 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) yaşanan hareketler, 1995-1996 yıllarındaki öğrenci protestoları ve 2021 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleşen protestolar. Bu örnek olaylar, Türk devletinin öğrenci aktivizmine yönelik hem doğrudan hem de kültürel baskı yöntemlerini kullanımını sergilemekte, barışçıl ve demokratik öğrenci taleplerinin aşırılık ya da terörizm olarak damgalanma eğilimini belirginleştirmektedir. Çalışma, parlamento tutanakları, politikacıların konuşmaları, gazete makaleleri ve hareket katılımcılarıyla yapılan mülakatlar gibi çeşitli kaynaklardan yararlanarak bu etkileşimleri şekillendiren kültürel ve kurumsal bağlamı detaylı bir şekilde çözümlemektedir. Bu analiz, tarihsel ve kurumsal faktörlerin devletin demokratik üniversite hareketleri ile olan etkileşimlerini nasıl şekillendirdiğini ortaya koymakta, devlet baskısının yalnızca aktivizme bir tepki olmadığını savunmaktadır. Sonuç olarak, bu tez, Türkiye'deki öğrenci hareketlerine devletin müdahalesini anlamak için baskının tarihselliği ve kurumsallığı üzerine kapsamlı bir analiz yapılmasının zorunlu olduğunu ileri sürmektedir. Kültürel baskının yalnızca taktikler veya dil stratejileri olarak değerlendirilmemesi gerektiğini, bunun yerine devlet-öğrenci dinamiklerini şekillendiren daha derin tarihsel ve kurumsal bağlamların bir tezahürü olarak görülmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the intricate relationship between state authorities and student movements in Turkey, focusing on the state's multi-faceted repression strategies. The research specifically analyzes three significant periods of student activism in Turkey: the 1975 movements at Middle East Technical University (METU), the student protests of 1995-1996, and the Boğaziçi University protests in 2021. These cases exemplify the Turkish state's use of both direct and cultural repression in response to student activism, highlighting a tendency to label peaceful, democratic student demands as extremist or even terrorist activities. Using a variety of sources, including parliamentary minutes, politicians' speeches, newspapers, and interviews with movement participants, to dissect the cultural and institutional context shaping these interactions. This analysis reveals how historical and institutional factors have conditioned the state's engagement with democratic university movements, challenging the notion that state repression is merely a reaction to activism. Ultimately, the thesis argues that understanding the state's involvement in student movements in Turkey requires a nuanced analysis of the historicity and institutionality of repression. It contends that cultural repression should not be viewed simply as tactics or language strategies but as manifestations of a deeper historical and institutional context that shapes state-student dynamics.