Havayolu işletmelerinde nöropazarlama
Neuromarketing in airline companies
  1. Tez No: 888891
  2. Yazar: EBRU BAĞÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN GEDİK GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, havayolu işletmelerinde nöropazarlama stratejilerinin etkilerini ve uygulama alanlarını kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Nöropazarlama, tüketici davranışlarını ve karar verme süreçlerini daha iyi anlamak amacıyla nörobilim tekniklerini pazarlama alanına entegre eder. Havayolu sektöründe, rekabetin yoğun olduğu ve müşteri beklentilerinin hızla değiştiği bir ortamda, nöropazarlama stratejileri, işletmelere önemli avantajlar sağlamaktadır. Nöropazarlama, pazarlama stratejilerinin geliştirilmesinde yeni bir paradigma sunmaktadır. Geleneksel pazarlama yaklaşımları daha çok bilinçli düzeydeki tüketici tepkilerine odaklanırken, nöropazarlama bilinçdışı tepkileri ve duygusal tepkileri analiz eder. Bu, havayolu işletmelerinin müşterilerinin duygusal tepkilerini ve tercihlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Araştırmada, Fırat Üniversitesi Pazarlama ve Nöropazarlama Araştırma Merkezi'nde gerçekleştirilen deneysel bir çalışma ile, sarı ve kırmızı havayollarına ait iki farklı reklam filminin görsel etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, sarı ve kırmızı havayolları ile daha önce seyahat etmiş olan akademisyen, memur ve öğrencilerden oluşan 30 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılar, herhangi bir zihinsel veya fiziksel sağlık problemi bulunmadığını ve zararlı madde bağımlılıklarının olmadığını beyan etmişlerdir. Deney, Lisanslı Tobii Pro Lab göz izleme cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve katılımcıların reklam filmlerine verdikleri tepkiler kaydedilmiştir. Elde edilen veriler, nöropazarlama stratejilerinin müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırmada nasıl bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Özellikle, reklamların görsel unsurlarına olan dikkat seviyeleri ve duygusal tepkiler, tüketici davranışlarını şekillendiren önemli faktörler olarak öne çıkmaktadır. Araştırma sonuçları, nöropazarlama tekniklerinin, havayolu işletmelerinin pazarlama stratejilerini daha etkili hale getirebileceğini ve müşteri ilişkilerini güçlendirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the effects and applications of neuromarketing strategies in airline businesses. Neuromarketing integrates neuroscience techniques into marketing to better understand consumer behaviors and decision-making processes. In the airline sector, where competition is intense and customer expectations are rapidly changing, neuromarketing strategies offer significant advantages to businesses. Neuromarketing presents a new paradigm in the development of marketing strategies. While traditional marketing approaches focus more on conscious consumer responses, neuromarketing analyzes unconscious reactions and emotional responses. This helps airline businesses better understand the emotional reactions and preferences of their customers. In the research, an experimental study conducted at Fırat University Marketing and Neuromarketing Research Center evaluated the visual effects of two different commercials from yellow and red airlines. The sample of the study consists of 30 volunteer participants, including academicians, civil servants, and students who have previously traveled with yellow and red airlines. Participants declared that they had no mental or physical health problems and no harmful substance addictions. The experiment was conducted using the Licensed Tobii Pro Lab eye-tracking device, and participants' reactions to the commercials were recorded. The data obtained reveal how neuromarketing strategies play a role in increasing customer satisfaction and loyalty. Specifically, the levels of attention to visual elements of advertisements and emotional responses emerge as key factors shaping consumer behavior. The research findings suggest that neuromarketing techniques can make airline marketing strategies more effective and strengthen customer relationships. In conclusion, the study highlights that the integration of neuromarketing into the marketing strategies of airlines can lead to a deeper understanding of consumer behavior, ultimately enhancing the effectiveness of marketing campaigns and fostering long-term customer loyalty. This approach not only provides insights into the conscious and unconscious drivers of consumer behavior but also helps in crafting more engaging and emotionally resonant marketing messages that align with the evolving expectations of modern consumers.