Havayolu işletmelerine ait web sitelerinin nöropazarlama temelli yapay zekâ - göz izleme (eye trackıng) yöntemi ile analizi
'Analysis of websites of airlinecompanies with neuromarketing based artificial intelligence - eye tracking'.
- Tez No: 799722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNÇER ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Sivil Havacılık, İşletme, Advertising, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Disiplinlerarası bir araştırma yöntemi olan nöropazarlama, tüketicilerin karar verme ve satın alma mekanizmalarını etkileyen beş duyuya hitap eden uyaranların sinir sistemi ile ilişkisini incelemektedir. Bu sayede şirketler tüketici istek ve ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetler sunabilme olanağı bulabilmektedir. Nöropazarlama, derin içgörüyü tüketicilere sormadan ortaya çıkarabilme ve bunu daha etkili stratejilere dönüştürebilme bilimidir. İnsanların ne söylediklerinden ziyade ne hissettikleri önemlidir. İnsanların mantıklarına göre değil, duygularına göre karar verdikleri, algının kararlarda çok etkili olduğu, araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Prof. Daniel Kahneman'ın insan sezgileri ve karar alma süreçleri üzerine yaptığı araştırmalar sadece psikoloji için değil ekonomi, finans ve pazarlama açısından da önemli bakış açıları getirmiştir. Martin Lindstrom araştırmaları sonucunda, karar alma süreçlerini biçimlendiren çoğu bilinç dışı nedenlerin anlaşılır olmasını kolaylaştırmıştır. Lindstom,“gerçek satın alma nedenleri sorulduğunda, ağız genellikle yalan söylerken beyin hakikati dile getiriyor”diyerek aslında Nöropazarlama'da kullanılan tekniklerin önemine ve güvenilirliğine dikkat çekmektedir. Dijital çağda yapay zekanın her alanda kullanılması hayatı kolaylaştırırken hız ve zaman kazandırmaktadır. Nöropazarlama'da yapay zeka kullanımı çalışmamıza yön vermiştir. Çalışmamız, Türkiye'de tarifeli yolcu taşımacılığı yapan havayolu işletmelerinin çevrimiçi biletleme sayfalarının tasarımları incelenerek iyileştirme ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmamızdaki verilerin elde edilmesinde, göz izleme (eye trekking) yöntemini temel alan,“Neurovision”isimli ticari yazılım programı kullanılmıştır. Yazılımın arka planında, gerçek deneklerle yapılmış çok sayıda göz izleme ve dikkat ölçümü verisini işleyen bir yapay zeka programının makine öğrenmesi ve olasılık hesabına dayalı tahmin ve analizleri yer almaktadır. Sonuçlar %90 doğruluk oranına sahiptir. Yapılan analiz sonucunda havayolu işletmelerine ait biletleme sayfalarının bilişsel zorlanma metriğine göre çok iyi durumda olduğu, netlik açısından ise kısmi iyileştirmelere ihtiyaç olabileceğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Neuromarketing, which is an interdisciplinary research method, examines the relationship between the nervous system and the stimuli appealing to the five senses that affect the decision making and purchasing mechanisms of consumers. In this way, companies can find the opportunity to offer products and services suitable for consumer demands and needs. Neuromarketing is the science of uncovering deep insight and turning it into more effective strategies without asking consumers. What people feel is more important than what they say. Research has revealed that people make decisions not according to their logic but according to their emotions, and perception is very effective in decisions. Prof. Daniel Kahneman's research on human intuition and decision-making has brought important perspectives not only in psychology but also in terms of economy, finance and marketing. As a result of Martin Lindstrom's research, most unconscious causes that shape decision-making processes have been facilitated to be understood. Lindstrom points out the importance and reliability of the techniques used in neuromarketing by saying“when asked about the real reasons for purchasing, when the mouth often lies, the brain speaks the truth. In the digital age, the use of artificial intelligence in every field makes life easier and saves speed and time. The use of artificial intelligence in neuromarketing has guided our work. Our study is, the websites of airline companies, of digital ticketing pages is designed to determine by examining the needs improvement. A commercial software program named ”Neurovision" based on eye tracking (eye trekking) method was used to obtain the data in our study. In the background of the software, there are machine learning and probabilistic predictions and analyzes of an artificial intelligence program that processes a large number of eye tracking and attention measurement data made with real subjects. The results are 90% accurate. As a result of the analysis, it is possible to say that the ticketing pages of the airline companies are in a very good condition according to the cognitive strain metric, and partial improvements may be needed in terms of clarity.