Havayolu işletmelerinde geleceği planlama ve kontrol aracı olarak stratejik planlama süreci
Strategie planning process as a means of planning and controlling the future in airlines
  1. Tez No: 73367
  2. Yazar: ÖZLEM KESKİN ATALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Havayolu işletmelerinin yoğun rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmeleri tercih edilen global bir havayolu olabilmeleri stratejik planlama çalışmalarına bağlı olarak değişebilmektedir. Bu nedenle stratejik planlama ve bu planların süreci havayolu işletmelerinde özel bir önem taşımaktadır. Çalışma bu plan ve sürece ilişkin temel yaklaşımları ortaya koymaya yöneliktir. Bu temel düşünceden hareketle çalışma 4 Bölüm' den oluşturulmuştur. Çalışmanın Strateji, Stratejik Yönetim ve Stratejik Planlama adlı birinci bölümü'nde ilk olarak Strateji Kavramı ana başlığı allında, strateji ve stratejinin önemi incelenmeye çalışılmıştır. Stratejik Yönetim ana başlığı altında ise, stratejik yönetimin anlamı, özellikleri ve önemi, stratejik yönetim süreci, stratejik yönetim düzeyleri ve yönetim düzeylerine göre strateji tipleri irdelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde ayrıca Stratejik Planlama, İşletmeler Açısından önemi ve Stratejik Planlama Süreci ana başlığı altında, stratejik planlama ve özellikleri, stratejik planlamanın işletmeler açısından önemi ve stratejik planlama süreci incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın Sivil Havacılık Faaliyetlerine Genel Bir Bakış ve Havayolu İşletmeleri adlı ikinci bölümü'nde, sivil havacılık faaliyetleri ve havayolu işletmelerinin sahip oldukları özellikler irdelenmiştir. Bu çerçeveden hareketle, bu bölümde ilk olarak, Sivil Havacılık Faaliyetleri ve Sivil Hava Taşıma İşletmeleri Sınıflandırması ve ikinci olarak da havayolu işletmeleri ile bu işletmelerin özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın Havayolu İşletmelerinde Stratejik Planlamanın önemi ve Stratejik Planlama Süreci adlı üçüncü bölümü'nde, stratejik planlama veönemi üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ilk olarak, Havayolu İşletmelerinde Stratejik Planlamanın önemi ve Havayolu İşletmelerinde Stratejik Planlama Süreci ana başlıkları altında, havayolu işletmelerinde misyon ve temel amaçların belirlenmesi, dış çevre analizi, işletme içi analiz ve stratejik alternatiflerin analizi: strateji seçimine ilişkin bilgiler irdelenmiştir. Çalışmaya somut bir örnek olması açısından Türk Hava Yolları İşletmesindeki stratejik planlama süreci ve 1996 yılı stratejik planlama faaliyetlerinin değerlendirilmesine ilişki çalışmanın dördüncü bölümünde yer verilmiştir. Kuramsal açıdan literatür tarama ve görüşme yöntemi ile gerçekleştirilen bu çalışma ile havayolu işletmelerinin THY örneğinde gerçekleştirdikleri stratejik planlamalara ilişkin bilimsel bir veri tabanı oluşturulması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The continuation of the existence of airlines in the dense competitive environment and being a preferred airline depend on a strategic planning. In this study through an intensive research, the information abaut strategic planning activities which are to be applied by scheduled airlines are tried to be shown. This study, which examines the strategic planning activities in the airlines, consist of four parts. In the first part strategy, strategic management, strategic planning concepts,the importance and the procedure of strategic planning for airlines are examined. In the second part, airlines and their operation and their characteristics are stated. In the third part, the importance of strategic planning in airlines and the procedure of the strategic planning are focused on. In the fourth and last part of this study, there is a research on THY' s operations in the process of the strategic planning.