Türkiye'de denizciliğin ekonomik büyüklüğü üzerine bir uygulama
An application on the economic size of maritime in Türkiye
- Tez No: 888892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHLİS ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mavi Ekonomi, deniz kaynaklarından elde edilen ekonomik değerlerin sürdürülebilir şekilde kullanılması anlayışına dayanan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, dünya genelindeki deniz kaynaklarından elde edilen ekonomik değerlerin büyük bir bölümünün henüz kullanılmadığını ve deniz ekonomisinin gelecekte büyük bir potansiyele sahip olduğunu savunur. Deniz taşımacılığı, dünya ticaretinde önemli bir yere sahiptir. Deniz yoluyla yapılan taşımacılık, dünya ticaretinin yaklaşık %85'ini oluşturur ve küresel ekonomik büyümenin sürdürülebilirliği için hayati bir 11rol oynar. Türkiye'nin sahip olduğu stratejik konum, deniz ticaretinde önemli bir aktör olmasını sağlar. Türkiye'nin deniz ticaretindeki önemi, coğrafi konumunun yanı sıra, dünya ticaretindeki artış trendi ile de doğru orantılıdır. Türkiye, Asya ve Avrupa arasındaki bağlantı noktası olarak stratejik bir konumda bulunur ve Avrupa'nın Asya'ya olan ticaretini kolaylaştırır. Türkiye'nin limanları, deniz ticaretinin yoğunlaştığı bölgelerde bulunur ve bu limanlar hem kara hem de deniz yolu taşımacılığına olanak sağlar. Gelecekte, Türkiye'nin deniz ticareti alanında büyüme potansiyeli yüksektir. Türkiye'nin sahip olduğu stratejik konum, ülkenin deniz ticaretinde önemli bir aktör olmaya devam etmesini sağlayacaktır. Ayrıca Türkiye'nin deniz ticareti altyapısının modernizasyonu ve geliştirilmesi için yapılan yatırımlar, ülkenin deniz ekonomisindeki potansiyelini artıracaktır. Sonuç olarak, Mavi Ekonomi ve deniz taşımacılığı, dünya ve Türkiye için önemli bir ekonomik potansiyele sahiptir. Türkiye'nin stratejik konumu, deniz ticaretindeki büyüme potansiyelini artırırken, ülkenin deniz ekonomisi için yapılan yatırımlar da bu potansiyelin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Türkiye'deki denizyolu taşımacılığını sektörel bazda ele alan bu çalışmada makine öğrenmesi metodu sayesinde denizcilik alanında faaliyet gösteren tüm sektörler, kümeleme yöntemi aracılığıyla ülke ekonomisine sağladıkları katkılara göre sınıflandırılmıştır. Bununla birlikte, deniz yolu taşımacılığımızda kilit rol oynayan verilerin büyüme oranlarından yola çıkarak Türkiye'nin 2030 yılı deniz yolu taşımacılığı projeksiyonu tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Blue Economy is an approach based on the sustainable use of economic values obtained from marine resources. This approach argues that a significant portion of the economic value obtained from marine resources worldwide remains untapped, and the ocean economy has great potential in the future. Maritime transport plays an essential role in global trade, accounting for approximately 85% of world trade, and is critical for sustainable economic growth. Türkiye's strategic location makes it a significant player in maritime trade. Türkiye's importance in maritime trade is directly related to its strategic location, as well as the increasing trend in world trade. Türkiye is situated as a connection point between Asia and Europe, and it facilitates trade from Europe to Asia. Türkiye's ports are located in regions where maritime trade is dense, enabling both land and sea transportation. In the future, Türkiye has high growth potential in maritime trade. Türkiye's strategic location will enable the country to remain a significant player in maritime trade, and investments in the modernization and development of Türkiye's maritime trade infrastructure will increase the country's potential in the ocean economy. In conclusion, the Blue Economy and maritime transport have significant economic potential for the world and Türkiye. Türkiye's strategic location increases the potential for growth in maritime trade, and investments in Türkiye's maritime economy will ensure that this potential is realized. In this study, which deals with maritime transportation in Turkey on a sectoral basis, all sectors operating in the maritime field are classified according to their contributions to the country's economy through the clustering method, thanks to the machine learning method. In addition, Turkey's 2030 maritime transportation projection has been estimated based on the growth rates of the data that play a key role in our maritime transportation.